Deník navštívil místo, odkud v půl deváté vyráželi. Areál ZZN Jihlava byl zaplněn traktory i další zemědělskou technikou. „Touto akcí se připojujeme k protestům, které se konají v celé Evropě,“ informoval Vlastimil Vaněk z Okresní agrární komory Jihlava a pokračoval: „Dneska je politika Evropské unie vyloženě antizemědělská a to, co provádí Brusel, je katastrofa. Zemědělci nemají kam couvnout.“

Akce se zúčastnil také intenzivní zemědělec Vladimír Svoboda z Telče. „Chtěl bych panu Fialovi vzkázat, že nejsme žádní proruští švábové, jsme pracovití a slušní zemědělci z Vysočiny. Provozujeme živočišnou i rostlinnou výrobu a v naší firmě ještě myslivost,“ prohlásil Vladimír Svoboda a zdůraznil, že forma protestu je v Čechách oproti zahraničí mírná.

Další zemědělci se do novin příliš vyjadřovat nechtěli, a to ani anonymně. „Já do novin mluvit nebudu, opravdu ne,“ řekl jeden z nich. „Už vyjíždíme, já musím do traktoru,“ rozloučil se s úsměvem další. Jiný, Pepa, se uvolil odpovědět, ale na dotaz, čeho by chtěl protestem dosáhnout, jen pokrčil rameny. „Mně se nelíbí, co vláda dělá, jak nám hází klacky pod nohy. Jsou to samé zákazy, příkazy, omezení. Omlouvám se, budu muset už jet,“ odpověděl ve stručnosti zemědělec ze Ždírce.

Video: Desítky traktorů se vydaly z Jihlavy směrem na Znojmo

Zdroj: Deník/Martin Singr

Ačkoliv jízda kolony traktorů po frekventované silnici rychlostí kolem třiceti kilometrů v hodině mohla spoustě řidičů vadit, Vaněk věřil, že veřejnost zemědělce pochopí. „My se nějakým způsobem ozvat musíme. Jiná možnost není. My chceme, aby na našem trhu byly české potraviny, chceme se starat o krajinu a normálně podnikat,“ odhadl před vyjetím Vlastimil Vaněk z agrární komory.

U kruhového objezdu V Ráji, na konci Jihlavy, pak na traktoristy čekaly dvě sympatické dámy s dítětem v kočárku. „Jsme tu, abychom podpořily zemědělce. Lidé si musí uvědomit, co se děje, takhle to dál nepůjde. Chceme, aby se do toho vláda obula a tlačila na Brusel, zemědělci to takhle nedají,“ uvedla Ilona Oberreiterová z Jihlavska, která sama dříve pracovala v zemědělství.

Protest zemědělců. Ilustrační foto.
Zemědělci vyjeli na Jihlavsko protestovat a omezí dopravu. Víme kde

Dalším problémem jsou podle ní ceny v obchodech. „Brambory si obchody koupí za pár korun a prodávají je několikanásobně dráž, to mi vadí. A vláda s tím nepotřebuje nic dělat, ona z toho má DPH. Čím více se cena zvedne, tím je daň vyšší,“ pokrčila rameny Monika Oberreiterová.

Mezi traktory byly na silnici rozestupy, ve kterých jela osobní i nákladní auta. „Dostali jsme se mezi traktory, několik jsme jich předjeli a měli jsme volnou cestu. Po pár kilometrech jsme ale potkali další kolonu v protisměru. To se asi nějak špatně domluvili,“ řekl pro Deník jeden z řidičů, který jel dopoledne od Znojma na Jihlavu.

Dlouhá kolona čítající desítky strojů se totiž opravdu pohybovala od Jihlavy na Znojmo. Na kruhovém objezdu u kasáren se otočila a jela zpět. V opačném směru pak jeli zemědělci z Telče, ti se otočili na kruhovém objezdu V Ráji na kraji Jihlavy. „Na Jihlavsku jelo asi osmdesát strojů, v kraji to bylo kolem čtyř set,“ spokojeně zhodnotil Vaněk ve čtvrtek odpoledne.