Rozhodovat se bude mezi komunisty nebo lidovci, případně se sdružením Pro Vysočinu. S lidovci se sociální demokraté ve středu od 19 hodin sejdou ke druhému kolu povolebního vyjednávání.

„Deklarovali jsme, že jsme připraveni jít se sociální demokracií do dvojkoalice. Možná je i trojkoalice, kde by s největší pravděpodobností figurovalo sdružení Pro Vysočinu," sdělil předseda lidovců na Vysočině Štěpán Komárek. V případě, že KDU-ČSL půjde do koalice, bude žádat místa v radě. „O konkrétních počtech se budeme bavit na večerní schůzce," dodal Komárek. Lidovci předem vyloučili svou účast v koalici s KSČM.

Komunisté budou v případě koaličního partnerství také žádat místa v krajské radě. Na tichou podporu jednobarevné vlády ČSSD, jako tomu bylo v předchozím volebním období, už zřejmě nepřistoupí. „Budeme chtít jít do otevřené koalice," potvrdil krajský předseda KSČM Pavel Kalabus.

Vybraného koaličního partnera si potom ČSSD pozve na další jednání koncem tohoto týdne.

S komunisty si již sociální demokraté plácli například v Olomouckém kraji. Jak to dopadne na Vysočině, bude jasné možná už večer.