Také na další čtyři roky budou předsedové finančního a legislativního výboru zastupitelstva a předseda bezpečnostní komise rady za výkon funkcí placeni.

KDU-ČSL a ODS se pokusily dohodě nejsilnějších stran zabránit, ale zastupitelé ČSSD a KSČM smetli ze stolu jak protinávrhy na oddělené hlasování o dílčích návrzích, tak personální alternativu.

Obsazení placených funkcí znamená naplnění dohody o spolupráci mezi ČSSD a KSČM, na jejímž základě sestavili sociální demokraté jednobarevnou krajskou vládu. „Komunisté požadovali předsednické posty právě za podporu jednobarevné rady ČSSD. Nejde o žádnou koaliční dohodu," poznamenal náměstek hejtmana Libor Joukl.

KSČM obsadila placené předsednické posty stejnými lidmi jako v předešlém období. Finanční výbor vede Zdeněk Dobrý, legislativní výbor Drahoslav Oulehla. Jan Slámečka zůstal uvolněným předsedou bezpečnostní komise rady kraje.

Podle krajského volebního lídra občanských demokratů Oty Bence je finanční výbor jedním z nejdůležitějších kontrolních orgánů kraje, a jeho vedení tak bude kontrolovat samo sebe. „Jedná se o zásadní porušení pravidel demokratické soutěže politických stran a hrubé potlačení opozice v krajském zastupitelstvu," uvedl za klub ODS Vysočina Ota Benc.