„Je mi velmi smutno z toho, co se stalo. I na radnici jsme se rozhodli vyjádřit soustrast všem příbuzným a známým obětí tohoto hrůzného činu. Omezili jsme adventní program a na sobotu zastavili veškerou hudební produkci, vyhlídkové kolo i kolotoč,“ oznámil primátor Jihlavy Petr Ryška a doplnil, že obchody i restaurace ve městě zůstávají otevřené, a v provozu zůstane i tržiště na náměstí stejně jako obě kluziště.

Pietní místo u budovy telčské radnice.
Pietní místo za oběti střelby v Praze vzniklo i na náměstí v Telči

„Dnes a zítra rozdávají skauti ve městě betlémské světlo, trhovci na náměstí také prodávají svíčky, a proto mají všichni vhodnou příležitost těsně před Vánocemi uctít památku obětí,“ dodal primátor.

Druhé pietní místo v Jihlavě zřídila také Vysoká škola polytechnická vedle hlavního vchodu do budovy na Tolstého ulici.

Oběti střelby na pražské filozofické fakultě uctí před koncertem v Polné. Kapela vystoupí v pátek v devatenáct hodin.

V Polné vzniklo pietní místo v průchodu Městského muzea Polná tam, kde je brána mezi nádvořími hradu. Zůstane tam i v několika následujících dnech.

Jan Schneider.
Odborník z Vysočiny ke střelbě v Praze: Problémem je bagatelizace válek a násilí

„Vyjadřujeme tak hlubokou soustrast rodinám, všem blízkým a přátelům obětí, všem, kteří jsou touto tragickou událostí zasaženi," informuje na svém webu polenská radnice.

Kvůli čtvrteční tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je v Česku vyhlášen na sobotu 23. prosince státní smutek. Státní vlajky budou spuštěny na polovinu žerdi, v poledne se rozezní zvony a sirény. Lidé by měli památku obětí uctít minutou ticha.

Podívejte se na pietu v Třebíči: Třebíčané uctívají památku obětí střelby, některé školy zrušily dnešní program

Zdroj: Deník/Milan Krčmář