Poslední měsíce se o restauraci po městě začaly množit negativní zkušenosti týkající se nejčastěji rychlosti obsluhy, někdy i jídla. „Úroveň šla od naší poslední návštěvy rapidně dolů,“ uvedla nedávno Barbora Bělohlavová s kritizovala zejména obsluhu.

Zprávu o konci restaurace někteří údajně očekávali, přesto ale řadu lidí překvapila. Velmi nemile zaskočení jsou zejména ti, kteří si v prosinci koupili dárkové poukazy a nestihli je uplatnit. Na dotaz Deníku, zdali bude možné vyměnit je zpět za peníze, zatím majitel neodpověděl.

Petr Ryška.
ANKETA: Bude vám chybět Radniční restaurace?

Prostory patří městu, z pronájmu má čtyři sta tisíc ročně. „My jako město máme zaplacený nájem a zatím nám provozovatel nedal výpověď. Až tak učiní, začneme řešit další postup,“ sdělil v pondělí mluvčí magistrátu Radovan Daněk s tím, že výpovědní lhůta jsou tři měsíce.

Daněk zatím nechtěl předjímat, jak by mohl být prostor v budoucnu využitý. Pokud by však došlo k ukončení pronájmu, je ve hře udělat rekonstrukci elektroinstalace, a poté ji nabídnout dalším zájemcům.

Mezi zájemci zcela jistě nebude Miroslav Tomanec, který restauraci roky vedl. „Sice pracuji, ale už jen na půl plynu, věnuji se jiným aktivitám,“ sdělil Deníku. „Odešel jsem i z vedení pivovaru a na tom to bylo postavené. Nemám zprávu, jak se k tomu hoši postaví, ale já osobně se o pronájem ucházet nebudu,“ dodal.

Radniční restaurace v Jihlavě.
Neslavný konec. Radniční restaurace v Jihlavě je zavřená

Po městě se o možném konci hovořilo už loni na podzim, kdy zmizela předzahrádka. Majitel, jednatel a šéfkuchař v jedné osobě Petr Vološčuk tehdy přiznal, že situace není příznivá. Restauraci od Miroslava Tomance koupil na podzim roku 2019. Pak přišel covid, následovala ekonomická krize. Byla to rána za ranou. Na otázky související s koncem Radniční restaurace a pivnice Deník dosud neobdržel od zástupců podniku odpověď.

V Radniční restauraci jihlavská radnice zřídila také veřejné záchodky pro horní polovinu náměstí. Jestli budou dále v provozu nebo nikoliv začne radnice řešit. Zástupci města si už domluvili schůzku s provozovatelem. „Uvažujeme, že bychom mohli zapojit jinou restauraci, která by převzala tuto funkci. Hledá se,“ poodhalil náměstek primátora Radek Popelka.

Radniční restaurace byla ve své době považovaná za jednu z nejlepších v Jihlavě, průměrné hodnocení v google recenzích má 4,2 hvězdiček z pěti.

Mrazivé počasí zve do lyžařských stop. U Vyskytné nad Jihlavou se dá lyžovat kolem Hlávkova až na Jeníkovsko.
Nadšenec upravil dvacet kilometrů tras kolem Vyskytné. S balony nad hlavou

Od konce září je rovněž zavřený zřejmě nejznámější hotel v Jihlavě, Hotel Gustav Mahler včetně restaurace. Důvodem byly vysoké ceny energií. Bývalý dominikánský klášter poblíž náměstí byl přitom po nákladné rekonstrukci vyhledávaným místem pro společenské akce i ubytování. Obyvatelé města říkají, že další hotel na podobné úrovni už v Jihlavě není.

V centru, konkrétně v Palackého ulici, fungovala také restaurace LaOliva, která si po covidovém období přidala do názvu výmluvné slovo restart. Nyní už tam funguje jiný podnik, jmenuje se U dvou přátel a dle veřejnosti začal slibně.