Je rozhodnutý, že některé funkce předá svým nástupcům. „Jsem činorodý člověk, nejrůznějších aktivit mám hodně. Budu se jich muset postupně zbavovat. Jsem například předsedou dobrovolného svazku obcí Cyklostezka Jihlava – Třebíč. To bude muset asi dělat někdo jiný. Také jsem předsedou spolku Partnerství pro městskou mobilitu, což je celorepubliková aktivita a mám i další. Snažím se ale trošku zklidňovat,“ zopakoval s úsměvem.

Oblibě mezi lidmi se těší i Jiří Běhounek, který loni po dvanácti letech opustil křeslo hejtmana. Do letošních voleb vedl sociální demokraty z prvního místa vysočinské kandidátky. Ani zisk 6,55 procent na Vysočině, který byl mezi kraji nejvyšší, však nestačil. Sociální demokraté celorepublikově nepokořili hranici pěti procent a poslance mít nebudou. Lékař, krajský a pelhřimovský zastupitel Běhounek sněmovnu opouští po osmi letech. „Mám ambulanci, které se budu věnovat a také se budu více věnovat vnoučatům," konstatoval.

Je připraven rezignovat i na pozici místopředsedy strany. „Bylo řečeno, že nemůžeme odstoupit všichni," řekl v reakci na konec Jana Hamáčka. O dalším vývoji rozhodnou sociální demokraté na konci října při svém grémiu. Běhounek by i při konci ve vedení chtěl zůstat řadovým členem ČSSD.

Zástupce Pirátů Jan Pošvář z Pelhřimovska si v poslanecké sněmovně „odkroutil“ jedno volební období. Dříve pracoval jako programátor a jedna z variant je, že se ke své profesi vrátí. Má ale ještě jedno eso v rukávu. „Mám také živnost na malířinu. Po tátovi. Zvažuji, jestli se vrátím na místo programátora nebo budu pokračovat v živnosti. Mám teď docela dost času na to, abych si vybral,“ usmál se Pošvář, který kandidoval ze třetího místa kandidátky Pirátů a Starostů. Podle předvolebních průzkumů se měl do dolní komory dostal, realita ale byla jiná.

Přesně od 21. října 2017 byl poslancem také Radek Zlesák ze Žďárska. Ten má ve svém dalším životě jasno. „Vracím se ke své profesi stavebního inženýra. Proto jsem ani znovu nekandidoval. Vždycky jsem říkal, že jdu do parlamentu jen na jedno volební období,“ nechal se slyšet poslanec ze Žďárska. Zůstává však v krajském zastupitelstvu, kde patří mezi nejhlasitější kritiky vládnoucí koalice.

Poslancem za Vysočinu už nebude ani Jaroslav Faltýnek, který byl v roce 2017 jedničkou hnutí ANO. Letos však kandidoval jako dvojka v Olomouckém kraji a hlasy voličů mu zaručily, že v poslanecké sněmovně zůstává.

Končící poslanci na Vysočině:

Jaroslav Faltýnek (ANO)

Radek Zlesák (ANO)

Jiří Běhounek (ČSSD)

Jaroslav Vymazal (ODS)

Jan Pošvář (Piráti)

Pavel Kováčik (KSČM)