Organizátoři benefice veřejnosti slibují od dvou hodin odpoledne bohatý program. Návštěvníci se budou moci svézt na koních a oslech a také budou moci soutěžit. Připravena jsou také vystoupení. „Tento rok budeme mít kolem patnácti vystupujících.

Program se každým rokem rozšiřuje, přidali jsme divadlo s koněm, cirkusová čísla nebo ukázky přirozené komunikace se zvířetem," zmínila novinky v programu zakladatelka Koňské záchytky Zuzana Kazdová. Od prvního ročníku podporuje akci český herec Václav Vydra, známý svou láskou ke koním. Chybět nebude ani letos.

Pokud se najde dost zájemců, uspořádá dopoledne interaktivní miniseminář Pusťte koně ven! o základech celostního pohledu na zdraví koní a jejich potřeby. Zájemce se svým unikátním vztahem ke koním seznámí, na akci přiveze dva z nich. Návštěvníkům ukáže při svém benefičním vystoupení i jízdu bez uzdy a sedla.

Částka vybraná ze vstupného bude použita pro potřeby Koňské záchytky. „Celá částka ze vstupného půjde na provoz záchytky. Benefici však neděláme jen kvůli penězům pro záchytku, prostřednictvím akce se snažíme do povědomí veřejnosti dostat to, že kůň není pracovním nebo sportovním náčiním, ale že je živým tvorem," řekla zakladatelka záchytky.


Koňskou záchytku založila Zuzana Kazdová v roce 2009 se skupinou dobrovolníků. Za dobu její existence společnými silami pomohli více než šedesáti koním. Koně, které se na záchytku dostanou, jsou buď ve zbídačeném stavu, nebo je majitelé už nechtějí. O takových koních se často dozvídají od veterinářů a všímavých lidí. Pak se pro své svěřence snaží co nejdříve najít zájemce, kteří by se koní ujali a poskytli jim dobré zázemí i péči. 
„V současnosti máme na Koňské záchytce tři koně, které se nám už delší dobu nedaří nikam umístit. Pro většinu koní se nám však podaří najít nový domov během jednoho měsíce," popsala současnou situaci Kazdová. Na záchytce nejsou stálí zaměstnanci, všichni se o koně starají dobrovolně ve svém volném čase.

PETR VYBÍRAL