Dvě hodiny po poledni vedení města slavnostně otevře nový dopravní terminál za bezmála pětadvacet milionů korun. Dělníci na něm pracovali jedenáct měsíců a vše se i přes komplikace v červnu podařilo dotáhnout do zdárného konce. Jedna z nejvytíženějších zastávek jihlavské městské hromadné dopravy tak opět slouží cestujícím bez jakýchkoliv omezení.

Součástí novinek v lokalitě jsou opravené zastávky pro MHD, odstavné plochy pro autobusy a trolejbusy, nová točna, chodníky nebo parkoviště. A také revitalizovaný park, kde si dopoledne čte knihu Milan Klíma. „Návaznost mezi vlaky není nejlepší, ale na to už jsem zvyklý. Nový park se mi líbí, čekání tady je o dost příjemnější než na peroně,“ hodnotí sezení na úplně nové lavičce. Tam už michodem nesmí sedět opilci, platí tam zákaz pití alkoholu.

Ve čtvrtek dopoledne byl u hlavního vlakového nádraží asfalt položený, nic již nebránilo provozu trolejbusů.
Komplikace u nádraží v Jihlavě: autobusy tam zajíždí i ve čtvrtek

Jinak je v lokalitě klid. Sem tam projede auto, mezi zastávkou MHD a vlakovým nárožím projdou děti se svými prarodiči, někdo zase míří na nedávno zachráněnou pobočku pošty. Přímo u parku je dvanáct parkovacích míst v režimu P+R, dalších deset nových vzniklo u garáží opodál. K dispozici jsou i nadále místa za nádražní budovou. „Správa železnic v budoucnosti zbourá část budovy, kde je restaurace, a tím tam vzniknou další parkovací místa. Nyní se na ploše u kolejí parkuje tak, jak to bylo v minulosti,“ uzavře odpoledne primátor Petr Ryška.