Takzvaná parkovací místa na značku už nově dostanou pouze osoby, které potřebují invalidní vozík. Podmínky pro parkování osob s průkazy ZTP a ZTP/P se mění proto, že systém nebyl spravedlivý.

„Lidé na sídlištích viděli, že někteří lidé bez hendikepu měli parkovací místo na značku. Vyvolávalo to nepokoje a dostalo se to i k nám,“ potvrdil radní pro dopravu Jaroslav Vymazal (ODS).

Konkrétně bylo v krajském městě Vysočiny pětašedesát parkovacích míst na konkrétní SPZ vozu, ale jen patnáct z nich skutečně využívali vozíčkáři. V ulicích Jarní, Nad Prachárnou a na Březinkách už počet parkovacích míst na značku převyšoval dvacet procent celkové kapacity parkovišť. To bylo podle radnice diskriminační.

Lidé, kteří mají hůl, mohou dále parkovat na místech pro ZTP, nebudou je ale už mít přímo u vchodu. „Je to stále v docházkové vzdálenosti do tří set metrů,“ ujistil Vymazal. Parkovací místo na značku zároveň nemůže dostat člověk s adresou trvalého pobytu na magistrátu nebo bydlící mimo Jihlavu.

Stávalo se také, že se někteří lidé odstěhovali nebo zemřeli, ale vyhrazené místo měli dále. I proto maximální doba platnosti vyhrazeného stání klesne z pěti na tři roky.