Nejen jemu, ale i dalším koňům v nouzi můžete pomoci, když se zúčastníte nedělní benefiční akce v Hospodářském dvoře v Bohuslavicích.

Jde už o pátý ročník, na němž se tentokrát bude podílet rekordní počet účinkujících. Podle organizátorů jich bude odhadem přes padesát, a k tomu ještě zvířata. Patronem benefice se stejně jako v předchozích letech stal herec a velký milovník koní Václav Vydra.

Zakladatelkou koňské záchytky je Zuzana Kazdová. Spolu s ostatními již několik let zachraňuje zvířata v ohrožení života, často se o nich dozvídá od veterinářů a všímavých lidí. Pak se pro své svěřence snaží co nejdříve najít zájemce, kteří by se koňů ujali a poskytli jim dobré zázemí a péči.

„Koník – senior je ve věku, kdy se už pro něj nový domov hledá špatně, ale neznamená to, že je to nemožné. Ozval se nám sám jeho majitel, což bylo pro koně dobré. Na záchytce míváme většinou dva až tři koně, teď je tu jeden," řekla Zuzana Kazdová. A doplnila i další příběh ze záchytky: „Nedávno se nám podařilo zachránit dvě kobylky. Měly skončit na jatkách, přestože byly zdravé a k jejich porážce nebyl důvod. Už mají novou rodinu. Ne vždy u nás skončí zbídačení koně, jak si lidé často myslí."
O koně v nouzi se na záchytce starají dobrovolníci, pracují tam zadarmo. Hlavním zdrojem financí pro toto zařízení je právě každoroční benefiční akce, na které se podaří vybrat kolem dvaceti tisíc korun.

„Tato částka pokryje náklady na krmení, veterinární péči a další věci. Během roku nám pomáhají také dárci, kteří přispívají drobnými dary," připojila další informace Kazdová.

Letošní akce slibuje opravdu bohatý program, na kterém se bez nároku na honorář podílí velké množství účinkujících. Tváří koňské benefice je už od prvního ročníku herec Václav Vydra.
„Všem patří opravdu velký dík. Myslím si, že bude na co koukat. Václav Vydra je velkým propagátorem ježdění bez udidla a sedla a přirozeného chovu koní, kdy třeba zvířata většinu času tráví na pastvinách. I s tímto přístupem, který preferujeme i my, se návštěvníci akce blíže seznámí," vysvětlila Kazdová.

Benefice v areálu Hospodářského dvora v Bohuslavicích u Nové Říše začíná v neděli ve čtrnáct hodin. Vstupné je sto korun. Kromě Václava Vydry se představí například mistr ČR v ovládání honáckého biče a trefování cílů Honza Prokop, Linda Krejčí a tým stáje Rohozná, Monika a Leoš Novotní se svými frískými koníky Tsjerrym a Stevenem nebo poníci a oslíci z jezdeckého centra v Bohuslavicích. Připravena je i řada dalších doprovodných aktivit.

Více informací naleznete na Facebooku na profilové stránce Koňská záchytka.