V katastrofálních a zcela nevyhovujících podmínkách nyní žijí desítky hospodářských zvířat, jejichž majitelkou je šestašedesátiletá Jaroslava Žákovská z Řídelova. V pondělí to přímo na místě prokázala kontrola, které se kromě inspektorů z krajské veterinární správy účastnili i ochránci zvířat.

Majitelka slíbila zjednání nápravy, zvířata zatím zůstávají u ní. Ženě ale nyní hrozí odebrání zvířat i pokuta. Další kontrola krajské veterinární správy má v Řídelově proběhnout v horizontu deseti až čtrnácti dnů.

„Jedná se o nevhodný chov. Je vidět, že je toho na paní moc a péči o tolik zvířat nezvládá. Ty podmínky jsou tam katastrofální a obávám se, že šance na zlepšení není. Určitě by však pomohlo, kdyby si majitelka nechala jen menší počet zvířat, adekvátní její situaci," řekl předseda Ligy na ochranu zvířat ČR Petr Ondráček. A doplnil, že Jaroslavě Žákovské v pondělí nabídli, že zvířatům zajistí náhradní péči, což ona odmítla.

„Už byl domluven i převoz zvířat, která si zaslouží důstojnější podmínky. Věřím, že se celá věc co nejrychleji vyřeší," zmínil Ondráček.

Žena nyní chová několik desítek zvířata krávu, tele, třináct vietnamských prasat, slepice a asi dvacet králíků. Na zahradě u domku je vidět nepořádek, bahno i hromady hnoje. A u budovy u silnice, kde žijí zvířata, je cítit pach močůvky a hnoje.

Na všechno jsem sama, říká žena

„V pondělí jsem tu měla kontrolu. Těm lidem vadilo, že nemám vyvezený hnůj, že se prasata válejí venku v bahně, že v hospodářské budově nejde elektřina a tak dále. O zvířata se starám, jak jen mohu, krmím je. Zrovna nesu žrádlo pro prasata. Jsem na to tady sama, chybí mi nějaký pomocník," vyjádřila se v úterý Žákovská s tím, že situace se zhoršila po smrti jejího bratra.

„S bratrem jsme tu žili sami dva, ale šlo to. Po jeho smrti mi zbyl jen tady ten dobytek a zvířata, kdybych je neměla, asi bych se zbláznila. Je to pro mě hodně těžké. Řekli mi, ať prodám tu kravku, tak to budu muset udělat," dodala seniorka z Řídelova.

Podnět týkající se týrání zvířat v minulých dnech přišel z řídelovského obecního úřadu. „Paní Žákovská nás požádala o pomoc s transportem jedné z jejích krav, která musela být utracena. Když jsem zvíře viděl, v jakém je zuboženém stavu, zděsil jsem se. Hrozné byly i ty podmínky ve chlévě, proto jsem to řešil touto cestou. Nejedná se navíc o první úhyn zvířete v péči paní Žákovské," sdělil starosta Řídelova Radek Maryška. Podle něj si na podmínky, které panují u Jaroslavy Žákovské, stěžují sousedé.

Nařčení o špatné péči však Jaroslava Žákovská odmítá. „Ta kráva se zrovna otelila. Je normální, že potom nějakou dobu po porodu bývají krávy takto hubené. Veterinář krávu testoval a prý byla zdravá. Nakonec ale zůstala ležet a nevstala, a to je moc špatné," vysvětlila Žákovská.

Další kontrola v Řídelově by měla proběhnout za zhruba čtrnáct dnů. „Naši inspektoři zjistili ze strany majitelky pochybení. Prokázalo se, že zvířata jsou chována ve špatných podmínkách, bezprostředně na životě ohrožena nejsou. Proto je v plánu další kontrola. Pokud se situace nezlepší, už budeme navrhovat odebrání zvířat a jejich umístění do náhradní péče," uvedl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka.

Za porušení zákona nyní Jaroslavě Žákovské hrozí i pokuta. „Veterinární správa by nám měla zaslat protokol s výsledkem jejich šetření. Pak se rozjede správní řízení. K tomu se bude vyjadřovat dotčená osoba. Výši případné pokuty vždy řešíme podle konkrétního případu," nastínil vedoucí odboru životního prostředí telčského městského úřadu Vlastislav Soukup.

ZUZANA MUSILOVÁ