Nádražní ulicí vede centrem města nejkratší cesta do sousedního Batelova. S jejím uzavřením obyvatele čekají perné chvilky a řidiče nepohodlí na objížďkách.

Místní neprotestují, ale nechtějí průtahy

„Neprotestujeme, ale žádná stavba se nesmí protahovat. Musí jednoduše trvat od do. Někde s tím nemáme dobré zkušenosti. Víme, že Nádražní ulice v Třešti stojí beze změny sto let a už se místy propadá. Těžké to budou mít lidé, co tam bydlí. Vydržíme všechno, ale nesmí to trvat moc dlouho,“ řekla včera reportérovi Deníku žena z Třeště Marcela Lochmanová.

„Je to blízko náměstí. Město zrekonstruovalo už kus centra a místní lidé si toho cení,“ přidala se zdravotní sestra Marcela Peterková.

Investoři budou dva. Kraj Vysočina rekonstruuje vlastní silnici II/402 s podkladními vrstvami a povrchem.

Město Třešť zrekonstruuje vodovod a kanalizaci včetně přípojek a udělá či zajistí řadu dalších prací.

„Uložíme chráničky pro optická vlákna. Ulice dostane nové veřejné osvětlení, chodníky zádlažbu z původních masivních žulových desek. Nově vznikne asi 15 podélných parkovacích stání v žulové kostce,“ přiblížil vedoucí technického odboru radnice Stanislav Bartoš.

„Chodníky budou bezbariérové s vodicími pruhy, jak se nazývá takzvaná hmatová dlažba. Je to zvláštní struktura velkých desek s kostkami 5x5 centimetrů z polymerbetonu,“ doplnil Bartoš.

Místostarosta Vladislav Hynk nevylučuje komplikace v dopravě. „Je to jedna z nejdelších ulic ve městě a navíc v centru. Musíme dobře naplánovat objízdné trasy, abychom neomezili chod města. Hlavní objížďka povede asi ulicemi Smetanova a Nerudova. Budeme jednat o tom, aby se kamionová doprava městu zcela vyhnula,“ přiblížil Vladislav Hynk.

Potvrdil, že rekonstrukce přijde město na 15 milionů korun. Tutéž částku zaplatí krajský úřad. Akce by měla být dokončena letos v září.

Stoletá kanalizace má své dny sečteny

„Kanalizace je ve špatném stavu, vede cik cak mezi silnicí a chodníkem. Na mnoha místech se propadá,“ doplnil Stanislav Bartoš.

Povrch dokončené silnice pokryje asfaltový beton. „Už máme vydané jedno stavební povolení a další tři jsou v řízení. O další dvě požádáme. Jedna stavba má pět nebo šest objektů,“ vyjmenoval Stanislav Bartoš.

Město rekonstruovalo za poslední roky ulice za přibližně sto milionů korun.