„Je to dáno tím, že se lidé více setkávají. Na oslavách, školeních, poradách a podobně. Také více cestují. A jsou tu i zahraniční pracovníci. Nedá se to svést na jednu příčinu,“ vysvětlil zvyšující se tendenci koronavirové nákazy na Vysočině krajský hygienik Jiří Kos.

Největší přírůstek je na Třebíčsku. Jsou to dozvuky rodinné oslavy a svatby. Pár nově nakažených je spojeno i s obecním úřadem v Okříškách. „Tam už se to zklidnilo. Šlo v podstatě o následek jedné kolektivní akce,“ řekl krajský hygienik.

Také na Žďársku přibývají pacienti s onemocněním Covid-19. „Jsou to většinou rozptýlené rodinné výskyty,“ informoval Kos.

Magistrát města Jihlavy.
Na jihlavském magistrátu je koronavirus. Radnice zpřísnila hygienická opatření

Jeden případ byl zaznamenán i na krajském magistrátu. „Není to moc, ale při pozici, kdy se člověk stýká s velkým počtem lidí, to může být problém. Otázkou je, kolik kontaktů najdeme,“ poznamenal Kos.

Podle krajského hygienika se na počtu nakažených zatím ještě nepodepsaly školy. „Přál bych si, aby se čísla po nástupu dětí do škol nezvedala, ale to se zřejmě nesplní,“ posteskl si Kos.

Dobrou zprávou je, že od pondělí evidují hygienici také sedmapadesát vyléčených. I toto číslo se dále zvyšuje.