„Učíme se z domova. Učitelé nám zadávají úkoly a materiály do elektronické třídní knihy. Každý to bere jinak. V některých předmětech máme samostudium, jinde nám učitelé posílají on-line testy k vyplnění. Někdy je učitel spojený s celou třídou v reálném čase a dává videolekce,“ popisuje vyučování Marie Kučíková.

Školáci měli původně karnevalové prázdniny od čtyřiadvacátého do šestadvacátého února. Úřady je prodloužily do prvního března. Nyní jsou ještě o týden delší. Zavřené jsou dále kostely, knihovny, sportovní kluby a další budovy, kde se shromažďuje více lidí. Ostatní podniky zůstaly otevřené, autobusy a vlaky jezdí bez omezení.

Rušno jako dřív

V ulicích je podle mladé Češky stejně rušno jako dřív. Městečko se nenachází v nejvíce postižené červené zóně, lidé se mohou volně pohybovat. Místní si dávají pozor v tom, že dodržují hygienické předpisy a řídí se všemi opatřeními.

A snaží se žít normálně. „Když je zrušená škola i kroužky a podobně, kontakt s kamarády a spolužáky nám chybí. A tak se možná i o něco častěji než dříve scházíme venku. Raději než do přeplněné kavárny nebo baru jdeme na procházku. Větší strach mají asi naši rodiče než my,“ vysvětluje Kučíková.

Diváci na závodu SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě.
Biatlon bez diváků sníží ztráty organizátorů. Fanoušci jsou zklamaní

V uplynulých týdnech pořadatelé museli zrušit akce pro veřejnost, oslavy a podobně. V neděli třiadvacátého února lidé přišli také o historickou slavnost Chiamata di Marzo. Tam účastníci v průvodu oslavují příchod jara v kostýmech z devatenáctého století a předvádějí dobová řemesla. „Je za tím hodně práce a příprav. Přesto, že oficiálně akci zrušili, lidé se pod dohledem policie po skupinkách scházeli po barech a ulicích a bavili se,“ dodává studentka.

Nyní už tolik nepanikaří

Obyvatelé městečka v podhůří Dolomit se snaží zůstat v klidu. Mouka byla v místních obchodech vyprodaná v prvních dnech. Nakupující se spíše báli, aby na ně nějaká zbyla. Nyní už tolik nepanikaří. Někdy dochází i k velmi úsměvným příhodám.

„Do našeho obchodu, kde občas vypomáhám, přišel asi osmiletý chlapeček nakupovat. Když si dával do tašky párky a mléko, povzdechl si Chudák babička. Nechápavě jsem se zeptala, jestli nakupuje pro ni. Ne, věci byly pro něj. Zeptala jsem se, proč tedy je babička chudák. A odpověď? Protože si ještě neudělala nákup na koronavirus,“ uzavírá Kučíková.

Bosch Diesel, ilustrační foto
Největší zaměstnavatel na Vysočině doporučuje svým lidem necestovat