Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) vyslyšel volání z Kosova po rozšíření počtu spojů na autobusové lince městské hromadné dopravy číslo 10 a od ledna jejich počet takřka zdvojnásobil.

Zatímco dosud jezdilo mezi zastávkami na jihlavském Masarykově náměstí a Kosovem pět spojů, od ledna jich v novém jízdním řádu napočítáme devět každým směrem. „O rozšíření počtu spojů mezi Kosovem a Jihlavou jsme usilovali od roku 2013, jsme rádi, že se to od ledna 2015 povedlo," ocenila hmatatelný výsledek Šárka Královská, předsedkyně osadního výboru v Kosově.

Kosovští v první řadě chtěli, aby k nim „desítka" jezdila ve všední dny dopoledne. Do loňského prosince tam jel ranní autobus z centra Jihlavy v 6.50 hodin a další až ve 14.38 hodin. „Kvůli starším lidem, kteří jezdí autobusem do města na nákupy nebo k lékařům, byl mezi lidmi požadavek na spoj z centra přibližně kolem půl desáté. Nově jezdí autobus z Masarykova náměstí sice až v 11.05, ale i s takovým výsledkem jsme spokojeni," přiblížila řešení jednoho z požadavků Královská.

Rozšíření počtu spojů na lince číslo deset pomohlo, že se jedná o jednu z kratších autobusových linek v systému jihlavské městské hromadné dopravy. Na ujetí celé trasy z centra Jihlavy a zpět na Masarykovo náměstí postačí přibližně půl hodiny. „Na lince číslo 10 bylo technicky a organizačně možné spoje v určitých časech přidat, proto jsme se snažili požadavkům ze strany osadního výboru místní části vyhovět. Víme o tom, že se v Kosově staví i že děti, nebo naopak starší lidé nemohou pokaždé cestovat auty," poznamenal předseda představenstva DPMJ Josef Vilím.

Nově se tak dostanou „desítkou" do Kosova i lidé, kteří se ve všední den večer budou vracet z Jihlavy z kultury nebo další zábavy. Vhod jim bude autobus ve 22.15 hodin z Masarykova náměstí. „Nevím, jestli tenhle autobus bude vhodný i pro lidi vracející se z odpolední směny, ale třeba pro návrat z kin se hodit bude," odhadovala Královská.

Nakolik bude posílení městské hromadné dopravy na lince číslo 10 cestujícím skutečně vyhovovat, rozhodne až čas. „Určitě budeme sledovat, jak se nové spoje osvědčí a jak budou využívané. Myslím, že bychom mohli posílení vyhodnotit tak po půl roce," uzavřela Královská.