Teploměr ukazuje, že rybník Na Žlábku má čtyři stupně. Kdo chce, může před koupání využít ohřátí v sauně. „Já ji přivezu, celý den se o ni starám, jenže nemám čas do ní zajít. Furt je plná lidí. Ale mně to nevadí. Někteří se prvně skutečně musí ohřát, než se ponoří do mrazu. Já to naštěstí tolik nepotřebuju,“ popisuje organizátor Luboš Nosek. Sám je mezi prvními, kdo okusí ledovou Ostatní ho následují.

Mezi plavci převládá nadšení. Užívají si koupání i počasí. „Je nádherné, že napadl sníh. To už jsme tady dlouho neměli. Většinou jsme zahajovali sezonu bez sněhu. A mám radost, že v rybníku není led. O něj se totiž člověk pořeže až do krve,“ dělí se o bezprostřední dojmy Martin Karásek a přiznává, že pocitově měla voda méně než pět stupňů.

Součástí obchvatu budou mimo jiné tři okružní křižovatky.
Podepsáno. Stavba jihovýchodního obchvatu Jihlavy začne ještě letos

Jakmile otužilci vylezou z vody, musí okamžitě do tepla a usušit se. Jinak hrozí, že nastydnou. „Ale když člověk nepřecení své síly a udělá to správně, tak si naopak imunitu posílí,“ ujišťuje Nosek, který má dvacetileté zkušenosti s otužováním.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Divákům drkotají zuby rovnou dvakrát. Jednou kvůli samotnému zimnímu počasí. Podruhé za to mohu lidé v rybníce, kteří na sobě mají jen plavky. „Mně je zima, jen se na ně podívám. Je tohle normální? Měla jsem si na sebe vzít víc oblečení,“ je slyšet po celé délce vodní plochy. Nechybí ale ani slova uznání a pochopení. „Dneska za ostatními nepůjdeme. Stydíme se. Navíc máme radši, když svítí sluníčko. Jsme otužilci amatéři a navzájem se v tom podporujeme. Člověk potom dostane tolik endorfinů, že se to vyplatí,“ vypráví jednohlasně Šárka Dvořáková a Jan Doležal, kteří přijeli z Dačic.

Místní čile přemlouvají i starostu, aby vodu okusil. Ten se tomu však vytrvale brání. „Celý rok mě k tomu lákají. Ale daří se mi zatím odolávat. Pokaždé řeknu příště. Ještě letos to minimálně vynechám. Nejsem zvyklý a nechci omarodit. Takže zase příště,“ říká s úsměvem starosta Kostelní Myslové Michael Leško.