To je bohatý program, které se zítra odehraje v kostelech po celém Jihlavsku v rámci celorepublikové akce s názvem Noc kostelů.

V Třešti se zítra v podvečer otevře kostel svaté Kateřiny Sienské, kostel svatého Martina, kostnice, konírna i bývalá synagoga. „Mezi devatenáctou a jednadvacátou hodinou je připravena komentovaná prohlídka kostnice u kostela svatého Martina. V nabídce je i prohlídka věže tohoto kostela, která bude probíhat mezi osmnáctou a dvacátou hodinou. Chybět nebude na všech místech ani řada přednášek, prezentací nebo hudební vystoupení," řekla vedoucí odboru kultury a propagace třešťského městského úřadu Michaela Marešová.

Nabídnou divadlo a řadu zajímavosti

A dodala, že na své si v Třešti přijdou i nejmenší návštěvníci. Pro ně organizátoři nachystali například maňáskové divadlo, pohádky O Budulínkovi a O zlé koze, které v prostorách bývalé synagogy začíná v 17.15 hodin.

„Je toho ale mnohem více. V kostele svaté Kateřiny Sienské bude k dispozic ochutnávka mešního vína, v kostele svatého Martina si zájemci budou moci nechat zjistit datum svého křtu," doplnila další zajímavosti pátečního programu Marešová.

K letošní Noci kostelů se připojila i Telč. V kostele Matky Boží na Starém Městě je na programu ekumenická modlitba, virtuální procházka po hřbitově, výstava ornátů, prohlídka kostela i kaple svatého Rocha a různé akce pro děti a workshopy. Kostel svatého Ducha u náměstí Zachariáše z Hradce láká na přednášku o Mistru Janu Husovi, dále na divadelní hru, hudební vložku a zajímavou prohlídku kostela a věže.

V kostele Jména Ježíš na telčském náměstí proběhne například koncert sboru Santini nebo modlitba za město. Ve vedlejším kostele svatého Jakuba lidé zhlédnou výstavu fotografií, varhanní koncert a bude otevřená věž, kde lidé uvidí ukázku zvonění na kostelní zvony. Na faře zvou na prohlídku, na občerstvení a košt mešního vína.

K celorepublikové akci se zítra přidá i Jihlava. Program se koná v kostele svatého Jakuba na Jakubském náměstí, v kostele Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží, v kostele apoštola Pavla v Dvořákově ulici a v kostel Povýšení svatého kříže v Křížové ulici.

Aktivity v kostele svatého Jakuba odstartují v sedmnáct hodin, a to programem pro děti s názvem Putování za svatým Jakubem. Následovat bude mše svatá doprovázená malou scholou od svatého Jakuba. Poté je v plánu koncert duchovní hudby v podání žáků a učitelů Základní umělecké školy Jihlava, přednášky o církvi vážně i nevážně, o labyrintu světa a ráji srdce, poezie a večerní modlitba.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie nabídne loutkohru pro děti i dospělé, dílničky pro děti, koncert, pantomimu v podání Anny Vanácké a příběhy pro potěchu duše. V kostele Povýšení svatého kříže se budou mezi devatenáctou a dvaadvacátou hodinou číst Husovy listy, chybět nebudou ani dobové písně.

Jihlavský kostel apoštola Pavla láká na varhanní koncert Lukáše Vendla a na vystoupení komorního pěveckého souboru Guillaume, který interpretuje hudbu z období 14. století, písně populární skupiny Beatles nebo písně Jaroslava Ježka .

V rámci zítřejší Noci kostelů mohou na Jihlavsku lidé zavítat i do dalších obcí. V kostele svaté Kunhuty v Kostelci se od archeologa Davida Zimoly dozví o historii této stavby, program zpestří Schola Nová Říše a povídání faráře Tomáše Cahy.

Návštěvníky také rádi uvidí v evangelickém kostele v Opatově. Připravili pro ně pestrý večer tvořivé dílny pro děti přímo v kostele, promítání filmu a hudební a pěvecký workshop.

Do Noci kostelů se na Jihlavsku zapojuje také kostel Nalezení svatého kříže v Jamném a kostel svaté Markéty ve Zhoři.