Převládali domácí, ale silné zastoupení měli hosté.
„Na koupání donaha se mi nejvíc líbí, jak jsou lidé spokojeni a na nic si nehrají. Nemusím na sobě mít mokré plavky, všichni jsou příjemní a je to vlastně taková komunita,“ naznačila čtyřiačtyřicetiletá Soňa Pavlovičová ze slovenských Topoľčan.

Jak má možnost, vyráží za hranice do Česka na setkání naturistů v některém z deseti fungujících center.

Bez plavek se koupe půl milionu lidí

„V České republice je nás naturistů pět procent. Znamená to, že koupání bez plavek vyhledává půl milionu lidí. Máme asi stovku naturistických pláží a ani v zimě nespíme zimním spánkem, ale přesouváme se do bazénů tam, kde se nám daří a roste počet přívrženců,“ přiblížil organizátor a aktivista naturistického hnutí Ivo Žurek ze Žďáru nad Sázavou.

Podle třicetileté úřednice z Jihlavy, která se Deníku představila jménem, má koupání v rouše Evině zvláštní náboj.

Nahota je někomu zakázaným ovocem

„Je to něco jako zakázané ovoce. Byla jsem vychovávaná docela přísně, ale tady mám příjemný pocit, až se tomu divím,“ objasnila žena. Dle jejích slov si další naturistické koupání nenechá ujít.

Podle Ivo Žurka nelze naturismus spojovat se sexem. „Člověk, který má dobré partnerské zázemí, fungující rodinu a je v pohodě, si nahotu mezi naturisty se sexem nikdy nespojuje,“ připomněl Ivo Žurek.

Doplnil, že v tuzemsku funguje čtyři roky naturistické koupání v Liberci, kam poslední sobotu v měsíci zamíří ke 400 milovníků koupání z celé republiky. „Koupání bez plavek využíváme skoro vždycky k malování na tělo. Je to příjemné osvěžení a zábava,“ dodal.

Také první koupání jihlavských naturistů zpestřovalo malování na kůži. „Je to pěkná podívaná, člověk hned pookřeje,“ komentoval malířské výtvory jihlavský fotograf.

Tělesně postižení si nahotu pochvalují

Jednou z návštěvnic sobotního plavání bez plavek byla dvaačtyřicetiletá Renata Foltýnová z Krnova.

V jejích třinácti letech jí lékaři museli amputovat pravou nohu nad kolenem.

„Měla jsem rakovinu a noha musela pryč. Ráda si užívám života. Jsem člověk, který se rád předvádí a v poslední době se mi zalíbilo chodit na naturistické párty do Liberce, Prahy a teď k tomu asi přiřadím Jihlavu. Zdá se, že tu bude dobrá parta,“ odhadla optimisticky postižená.

Svoje hodiny možná naháči získají

Podle mluvčího Služeb města Jihlavy (SMJ), provozujících Vodní Ráj, koupání bez plavek v Jihlavě pravděpodobně zdomácní.

„My jsme poskytli prostory, akci připravili naturisté. Sami bychom do toho nešli. Když zjistíme dobrou odezvu veřejnosti, koupání bez plavek zařadíme do programu.

Pro část veřejnosti to bude magnet,“ připustil mluvčí SMJ Martin Málek.
Ten ještě navíc doplnil, že víceméně komorní akce nedovolí až tak příliš časté reprízy.