Zatím jde omalé stádo několika kusů. Český svaz ochránců přírody totiž založil v Zašovicích ekologickou farmu.

Zvířata se budou během sezony přesouvat na různá místa, kde budou spásat chráněné i nechráněné louky. Spousta vzácných květin je totiž závislá na tradičním způsobu hospodaření. Pouhé kosení nestačí.

„První lokalitou je přírodní památka Kamenný vrch u Heraltic. Je to louka, kde se snažíme tímto zásahem zachránit vymírající hořeček český,“ vysvětlil záměr Václav Křivan, odborný pracovník Českého svazu ochránců přírody. Tato rostlina je středoevropským endemitem, vždycky se vyskytovala na pastvinách. Ke svému rozmnožování a životu potřebuje přepásané lučiny.

„Louky se zatím jen kosily a populace prudce klesala. V posledních letech se vyskytují už jen jednotlivé kytky. Vloni jsem viděl jednu jedinou, která kvetla v Bransouzích na vlakové zastávce. Původně tady ale byly desítky lokalit s tisíci jedinců,“ popsal Křivan.

Ochranáři tak koupili v Zašovicích zemědělskou usedlost. Domov v ní najdou především ovce. Nebudou to ale „mazlíčci“. Budou přímým nástrojem ochrany přírody. Hlavním cílem je praktická péče o krajinu.

Zašovické stádečko začíná v počtu devíti kusů.