Nabízí se otázka, proč to bude kolotoč zrovna s kozami, kůzlaty a kozly. „To už si asi lidé moc nepamatují. V začátku příběhu o kouzelném Panu Tau strýček Alfons ztroskotá na ostrově. A když se mu zdárně podaří z ostrova doletět balónem domů, letí s ním i koza Cléa. Ve filmovém příběhu Alfonse i Pana Tau ztvárnil třešťský rodák, herec Otto Šimánek,“ vysvětlil Petr Píša, který s nápadem přišel.

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová

První rohaté zvíře pro kolotoč, vyřezané ze dřeva v životní velikosti, mohou nyní lidé potkat v místní kavárně na Nádražní ulici. Okusuje tam ve výloze velký fíkus. V letošním roce začne výroba kolotoče, hotový by měl být podle Petra Píši nejdříve příští rok.

Mláďata pekari přišla na svět minulý týden. Foto: poskytla Zoo Jihlava
Jihlavská zoo má další nová mláďata. Na svět vykoukla dvojčata pekari

„Kolotoč je zábavná atrakce, kterou děti milují. Inspiroval jsem se při svých divadelních cestách po Francii, kde mají kolotoče na veřejných prostranstvích nebo u nákupních center. V Třešti bude princip kolotoče takový, že si jej lidé mohou roztočit vlastní silou sami. Zvířata budou pohyblivá. Součástí sestavy bude třeba i vozíček tažený pořádným kozlem, aby se mohly točit i ty nejmenší děti,“ uvedl Petr Píša.

Kolotoč bude fungovat od jara do podzimu. V zimě bude zabedněný a stane se z něj originální reklamní plocha v prvorepublikovém stylu, kde si lidé opět připomenou příběh Otto Šimánka i Pana Tau.

Místo pro kolotoč není vybrané náhodně. Potkávají se tam cesty ze zámku a z kostela svatého Martina, cyklostezka i cesta z koupaliště Malvíny, kde je velké parkoviště. Poblíž je bylinková zahrádka, hřiště pro děti, vyřezávaný betlém. Kolotoč bude na očích, i těch kamerových. Bude tak větší šance, že by mohl odolat vandalismu.

„Z negativa jsem chtěl udělat pozitivum. Využít toho, že tudy projedou tisíce aut denně. A že tisíce párů očí uvidí naši novou atrakci, která může být pro lidi dalším důvodem, proč navštívit Třešť,“ doplnil k tomu Petr Píša.

Výroba speciálního kolotoče plného dřevěných pohyblivých zvířat bude nákladná, proto autor nápadu zvažuje i zapojení veřejnosti a místních firem. Lidé by si mohli koupit nebo adoptovat jednotlivé kozí figury.

Kolotoč přezdívaný kozotoč je druhým zastavením z cesty věnované Panu Tau a jeho představiteli, se kterou přišel Petr Píša. Před pěti lety přibyla na vyhlídkovém místě nad hřbitovem obří ocelová pohlednice nazvaná Pozdrav z Třeště, kde se mohou návštěvníci zvěčnit s buřinkou a deštníkem Pana Tau a u toho zachytit v záběru místní zámek, kostelík, nebo krásné panorama ve výhledu.

Mrtvá lyska, kterou nedávno našel Aleš Čáp v místě, kde se dříve sekal s nevhodným chováním dětí.
Na kachny útočí školáci, říká svědek, který z rybníka vytáhl mrtvého ptáka

„Chtěl jsem, aby v Třešti k tradičním betlémům, Třešťskému divadelnímu jaru nebo Tančírně přibyla další záležitost, která by mohla v lidech budit hravost a podporovat pozitivní emoce. Lidé se také moc rádi fotí a svoje obrázky sdílejí se svými blízkými. V současné době mají možnost se v Třešti zvěčnit v naší pohlednici. I kolotoč bude na focení skvělý, o tom jsem přesvědčen,“ řekl Petr Píša.

V dlouhodobějším plánu jsou ještě další zastavení v tématu spojeném s postavou Pana Tau. Jde o trubkohru na principu zvonohry, která po zatočení klikou zahraje krátkou melodii, typickou pro kouzlení Pana Tau s buřinkou. Tato melodie by se mohla nad městečkem rozeznít vždy, když si v Třešti budou připomínat narozeniny Otto Šimánka - tedy 28.dubna.

Vysočina v hledáčku filmařů. Kraj chce podpořit vznik filmů i dokumentů; Zdroj: Se souhlasem kraje
Vysočina v hledáčku filmařů. Kraj chce podpořit vznik filmů i dokumentů

„Je pravda, že mnohé děti ani neví, kdo to Pan Tau je. Ale mohou jeho kouzlo začít objevovat se svými rodiči a prarodiči. Filmová postavička je nadčasová. Komunikuje jen pantomimou, úsměvem a laskavostí, je to v pravém slova smyslu elegán, kterého by chtěl snad každý z nás potkat," uzavřel autor nápadu.

Herec Otto Šimánek se narodil v roce 1925 ve staré lékárně, která stávala v místě dnešního autobusového nádraží. Dnes je zde vytvořena postava Pana Tau v životní velikosti, vyřezaná ve stylu betlémářského pojetí jako další připomínka známého herce. Ten v mládí bydlel v nedalekých Stajištích.