Návrh, který musí ještě schválit zastupitelstvo, se zaměřuje zejména na dopravu. Sto milionů by se mělo převést do krajského fondu strategických rezerv, dalších sto padesát milionů by mělo do tohoto fondu jít účelně k realizaci evropských dopravních staveb. Sto milionů pak půjde na opravy mostů.

Opraví se miniálně třináct objektů, v havarijním stavu jsou aktuálně tři. "Jedná se o most v Třebíči, jehož generální oprava bude zahájena v květnu, most připravený k rekonstrukci ve Věžné a most v Bohdalově, jehož rekonstrukce je plánována na příští rok," uvedla mluvčí Jitka Svatošová.

Padesát milionů by mělo financovat škody na mostech, silnicích druhé a třetí třídy po zimě, tato částka ale nebude pravděpodobně stačit. „Škody po zimě jsou rozsáhlé, více zaplatíme i za spotřebu soli a hodin, které strávila správa silnic údržbou. Předpokládám, že bude potřeba více peněz,“ potvrdil náměstek hejtmana pro oblast ekonomika Martin Kukla (ANO).

Nabízí se otázka, zdali nevyužít přebytky k stavbě jihovýchodního obchvatu Jihlavy, tato stavba ale bude investičně náročnější. „Jihovýchodní obchvat Jihlavy je pro nás prioritou a budeme hledat finanční zdroje. Přebytek by na to nestačil, jen podle hrubých čísel se dostáváme k miliardě korun,“ poodhalil náměstek.

Čtyři miliony by od hejtmanství měli dostat krajští hasiči na projektovou dokumentaci nové zbrojnice v Jihlavě. Osmdesát milionů pak půjde do zdravotnictví. Zastupitelstvo již v lednu rozhodlo, že téměř dva a půl miliono dostane Jiskra Havlíčkův Brod na pořádání Mistrovství světa v softballu.