„Na seznamu krajského nemovitého majetku figuruje více než 850 budov,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina Vladimír Novotný. Pro různé projekty, zejména související se zateplováním, je nutné měřit spotřebu energie a sledovat možné úspory. „Výsledkem technické inventury stavu by měly být znalosti, jak budovy vychází z hlediska udržení tepla,“ dodal Novotný.

Už jen pár zdí zbylo z bývalých Štefánikových kasáren. Bagry nakládají na nákladní auta tuny stavební suti.
Štefánikovy kasárny jsou minulostí

Do plošného výběrového řízení přišlo osm nabídek, nakonec byla vybrána Energetická agentura Vysočiny, která požaduje necelý milion a půl. Výsledkem aktivity bude získání energetických štítků. To je také jeden ze základních kroků v rámci plánovaného zavedení certifikátu ISO 50 001 pro energetický management.

Kraj si slibuje zkompletování informací o svých budovách. Dozví se o stavebním profilu, technickém zabezpečení i energetické náročnosti. U nových budov tyto intormace má, u nich je energetický štítek nezbytnou součástí.


Kontrolovat se budou také nemocnice, školy, hrady a zámky nebo sídlo Kraje Vysočina. Současná účetní hodnota nemovitostí v majetku Kraje Vysočina je 14 miliard korun. Reálná hodnota budov je ale vyšší. „Zákon o účetnictví oceňuje kulturní památky, sbírky muzejní povahy, předměty kulturní hodnoty a církevní stavby, pokud není známa jejich pořizovací cena, ve výši 1 koruny,“ vysvětlila Svatošová.

Ilustrační foto
V zaměstnání kradl baterie