Vysoká inflace ovlivní i další oblasti, například do dopravy mají jít dvě a půl miliardy. „V této částce jsou výdaje do krajské silniční sítě, zimní a letní údržba, významnou část tvoří pak výdaje, které kraj poskytuje provozovatelům veřejné osobní dopravy,“ vysvětlil ekonomický náměstek hejtmana Miroslav Houška. Největší výdaje ovšem mají jít do školství a to devět miliard. Z drtivé většiny ale půjde o přerozdělení peněz ze státního rozpočtu.

Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina. Ilustrační foto
Smutný rekord: záchranáři z Vysočiny měli v červenci přes 4500 výjezdů

Přes miliardu pak chce hejtmanství dát na opravy a údržbu nemovitého majetku kraje a jeho dalšího rozvoje. „Jsou připravovány nové investiční akce napříč všemi oblastmi – tedy ve školství, zdravotnictví, kultuře nebo sociálních věcí,“ doplnila mluvčí krajského úřadu Eva Neuwirthová. I přes složitou ekonomickou situaci by měly pokračovat dotace z takzvaného Fondu Vysočiny.

Na druhou stranu rostou i příjmy, i když pomalejším tempem než náklady. Sdílené daňové příjmy pro příští rok hejtmanství odhaduje na šest a půl miliardy korun. Tedy o miliardu více než letos. „Jde o zásadní údaj, od kterého se bude odvíjet i výše objemu výdajů,“ vysvětlil Miroslav Houška. Spolu s dalšími příjmy počítá kraj se sumou přes 15 miliard korun.