K záhonům s předpěstovanými rostlinami tak přibyly paloučky s chrpami, krásenkami, třapatkami či cíniemi. „Letos už je v Jihlavě jedenáct míst, kde magistrát provedl takzvaný přímý výsev letniček. Od jara do podzimu tak mohou lidé sledovat různé druhy barevného kvítí,“ vyzdvihl mluvčí magistrátu města Jihlavy Radek Tulis.

Krom toho, že záhonky hrají všemi barvami, také to v nich žije. „Na květiny velmi rychle nalétnou různé druhy hmyzu, jako třeba včely, motýli, čmeláci či pestřenky, které zde nachází bohatou pastvu. Na brouky postupně začnou přilétávat drobné druhy ptáků,“ popsala rostlinný koloběh Martina Bradová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.

Před třemi lety se takový porost ve městě objevil poprvé. Nyní lze luční kvítí spatřit v Mrštíkově ulici, na hradebním parkánu, některých kruhových objezdech či v areálu ústředního hřbitova.

Lidé zpočátku nereagovali pouze kladně, našli se i kritici. „Víme o těch, kteří dříve měli výhrady, ale dnes si chodí záhony pravidelně prohlížet,“ podotkla vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková. Zároveň upozorňuje také na to, že trhat letničky domů do vázy nemá smysl, protože zvadnou dříve, než je lidé donesou domů.