Největší výdaje by měly být do školství a to zhruba osm a půl miliardy. „Jedná se o rozpočet přímých výdajů na vzdělávání krajských a obecních škol a školských zařízení,“ stojí v komentované verzi rozpočtu s tím, že částka bude příští rok upravena. V této kapitole je také příspěvek 150 milionů na stavbu Horácké multifunkční arény v Jihlavě. Na tu dá hejtmanství postupně během tří let půl miliardy.

S výdaji přes dvě miliardy korun následuje po kapitole školství, mládeže a sportu doprava. Tam se bude stavět. „K největším investicím patří dopravní infrastruktura. V příštím roce bychom měli dokončit obchvat Lukavce, zahájit a také dokončit chceme stavbu Stáj – Zhoř,“ řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Miroslav Houška.

Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
Hejtman: Lidé na Vysočině se chtějí testovat, chybí více laboratoří i laborantů

Jak již dříve řekl, opravy silnice na pomezí Jihlavska a Žďárska vyjdou na 166 milionů a dělníci tam by tam měli začít pracovat již v březnu 2022. Obchvat Lukavce na Pelhřimovsku pak vyjde na více než tři sta milionů a hotový by měl být na konci léta příští rok.

Jihovýchodní obchvat Jihlavy

Náměstek potvrdil, že by dělníci měli začít na jaře pracovat také u krajského města. Obchvat propojující silnice směřující na Velké Meziříčí a také k dálnici D1, na Třebíč a na Znojmo se ale měl začít stavět už loni. „Rádi bychom konečně už zahájili takzvaný jihovýchodní obchvat Jihlavy, je to část stavby jih. Zatím nemůže být zahájena, protože jsou posuzovány nějaké kroky zadavatele u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně,“ vysvětlil Houška.

Jaké kapitoly mají pro roky 2022 největší výdaje?
- největší výdajová kapitola je školství, počítá s osmi a půl miliardami
- druhá je doprava, ta požaduje přes dvě miliardy
- třetí pak jsou evropské projekty s výdaji více než miliarda šest set milionů

Podobně jako u dalších dopravních staveb, i na obchvat Jihlavy má kraj dostat evropskou dotaci. Její získání je ale neustálými průtahy ohroženo. „Šance na dotace stále je,“ zhodnotil aktuální situaci náměstek s tím, že 307 milionů je pro krajský rozpočet významná částka. Celkové náklady se odhadují na miliardu, což z jihovýchodního obchvatu udělá nejdražší dopravní stavbu v historii Kraje Vysočina.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová.
Jihlavská primátorka vyzývá premiéry Babiše a Fialu: Nechte lidem vánoční trhy

Vedle staveb stojí velké peníze i hromadná doprava. „Linkové autobusy nás budou stát 625 milionů korun a vlaky 487 milionů korun,“ uvedl konkrétní čísla Houška. Dalším velkým výdajem jsou peníze, které potřebují krajští cestáři. „To by snad bylo levnější lidem objednávat taxíka, než platit veřejnou dopravu,“ okomentoval vysoké částky v jasné nadsázce Jiří Procházka z Jihlavska, který ve skutečnosti vlakem jezdí rád.