Ta se teď ale zase rozjíždí. „V době pandemie byla snížena poptávka po transfuzních přípravcích, takže odběry krve jsme museli redukovat. Proto byl i nižší počet prvodárců,“ sdělila Michaela Harudová z Oddělení hematologie a transfúziologie Nemocnice Pelhřimov.

Velké množství krve teď potřebují například v jihlavské či třebíčské nemocnici. „Vzhledem k nárůstu odložených operací spolu s letním obdobím plném úrazů je nyní opět velká poptávka po odběrech,“ potvrdila Petra Vojáčková, vedoucí odběrového střediska v Třebíči.

Darovat krev mohou i ti, co onemocnění Covid-19 prodělali. V jihlavské nemocnici však nejdříve čtrnáct dní po vyléčení nebo ukončení izolace. „Pokud měl dárce těžší průběh onemocnění, tak u něj potom postupujeme individuálně,“ informovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Co se týče očkování proti covidu, i tam platí určité omezení. Po vakcinaci je doporučený interval pro odložení odběrů, a to v závislosti na aplikované vakcíně.

Jedná se o sedm dní po vakcíně Pfizer nebo Moderna a osmadvacet dní po vakcíně Astra Zeneca nebo Johnsona Johnson. „Covid jsem neprodělal, ale absolvoval jsem očkování, takže jsem musel darování na chvíli přerušit. Krev daruju přes dvacet let. Nevidím v tom nic výjimečného. Když můžu, tak rád pomůžu. Zastavit by mě v tom mohly akorát zdravotní problémy. Jinak daruju i plazmu a další složky krve,“ řekl Karel Kužel z Útěchoviček, který bude mít zanedlouho sto dvacátý odběr.

Počet stálých dárců:

Jihlava - 4000
Pelhřimov – 1500
Nové Město na Moravě - 5 200

- muži mohou darovat krev cca 4x za rok (po 3 měsících), ženy 3x ročně (po 4 měsících)

- darovat krev lze i po prodělání onemocnění Covid-19 i po očkování proti covidu, ale s určitým časovým odstupem

Časový odklad platí také pro dárce, kteří se vrací ze zahraničí. „Pokud není nouze, dárce může darovat až měsíc po návratu. Pokud se vrací ze zemí mimo Evropu, je to vždy měsíc,“ uvedla mluvčí novoměstské nemocnice Tamara Pecková.

V Novém Městě na Moravě ročně provedou podle potřeby 3200 až 3500 odběrů. „V období, kdy byl největší záchyt pozitivních v populaci, nám současně odpadávali dárci s pozitivitou či nařízenou karanténou. Museli jsme tak zvát náhradní dárce,“ přemítala Tamara Pecková.

V jihlavské nemocnici mají v posledních letech počty dárců stabilní. „Obecně lze ale říci, že je stále důležité přijímat nové, mladé a zdravé dárce, kteří nahrazují dárce, kteří už darovat nemůžou kvůli věku, zdravotním omezením nebo jsou z jiného důvodu vyřazeni z registru dárců,“ řekla Monika Zachrlová.

V pelhřimovské nemocnici mají často zkušenost s tím, že krev přijdou darovat celé rodiny nebo pracovní kolektivy. „V minulosti u nás proběhly například i akce se sportovními kluby,“ poznamenala Michaela Harudová s tím, že motivaci musí najít každý hlavně sám v sobě.