Lidem vadí pochopitelně zejména cenovka, poukazují ale také na estetickou stránku. „Vypadá to otřesně, jak kdyby to tam někdo zapomněl,“ podělil se o svůj názor Marek Řezáč. Podle něj konstrukce, která má zviditelnit Stříbrný dům, tuto budovu spíše zakrývá. Jiní ve svých komentářích volili i sprostá slova, a rovnou zkritizovali i modré čáry, daň z nemovitostí nebo nepromítání hokejového finále.

Někteří Jihlavané chápali snahu upozornit na zrekonstruovaný Stříbrný dům, tribuna jim přesto nedávala smysl. „Kdyby udělali další ostrůvek s lavičkami a stromky za nějaký ten milion, asi by se mi to kousalo líp než tribuna na dolním náměstí bez využití,“ uvedl například Radim Kourek. „Takže doufám, že se tomu zasmějeme, odstraníme z náměstí a dáme tribunku třeba do skate parku, kde to lidi využijí alespoň na sezení,“ dodal.

Konstrukce totiž na náměstí vyrostla před slavnostním otevřením zmiňovaného Stříbrného domu, které se konalo v půlce května a šlo o velkolepou akci. Poté jí ale nikdo nerozmontoval, zůstala na místě. Byl to záměr.

Deník se obrátil s otázkou k účelu tribuny na architekta Vojtěcha Tecla z Jihlavského architektonického manuálu. Ten prohlásil, že tribuna plní svůj účel a není pravda, že je bez využití. Každý týden se na tribuně konají nejrůznější akce se školáky nebo veřejností.

„Stříbrný dům je trochu stranou, skoro mimo náměstí a nám přišlo zajímavé na něj upozornit,“ vysvětlil. Díky tribuně se historická budova v podstatě dostala na náměstí.

Spojitost se Stříbrným domem podtrhují záda tribuny, kde je fasáda domu zmenšená v měřítku 1:3. „Každý týden se tam konají workshopy se středoškoláky nebo s veřejností a nějakým způsobem se řeší Stříbrný dům. Obejdeme se studenty budovu, posadíme se na tribunu a máme tam přednášku o ornamentu v architektuře. A pak přenášíme ornament na fasádu, žáci si mohou vyzkoušet, jak dům vypadá bez ornamentů a s ním,“ popsal Tecl a pokračoval: „Na konci června by mělo vzniknout kolektivní dílo, na kterém se budou podílet studenti více škol.“

Tribuna na Masarykově náměstí v Jihlavě. | Video: Deník/Martin Singr

Na sociálních sítích se objevily také názory, že jsou podobné instalace ve veřejném prostoru ve světě běžné. Lidé se musí naučit je používat. S tím, že se na pódiu dá posedět a trávit čas, souhlasí také Tecl. „Tribuna také upozorňuje to na fakt, že náměstí je plné aut a je otázka, jestli tam mají ta auta být,“ připomněl.

Zároveň se Vojtěch Tecl vyjádřil k tolik kritizované ceně a podobě díla. „Je to dočasná věc. Snažíme se o ekologický přístup a nechtěli jsme něco, co se za měsíc zboří a vyhodí. Je to zapůjčená lešenářská konstrukce, která se vrátí a bude dál sloužit. Vzhled je podmíněný respektem k planetě,“ uzavřel s tím, že na konci června tribuna z místa zmizí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte se na inzultaci rozhodčího v Brzkově

Inzultace rozhodčího v utkání Brzkov - Dušejov. | Video: se svolením Fotbal group