Tento týden jihlavská radnice avizovala, že začala pracovat na projektu nové křižovatky. „Stavět se začne možná už za rok," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

O tom, že se tato křižovatka změní na kruhový objezd nebo na křižovatku, kterou budou řídit semafory, se mluví téměř sedm let, tedy tak dlouho, odkdy se hovoří o výstavbě obchodní zóny Aventin v oblasti mezi jihlavskými částmi Horní Kosov a Hosov. Dodnes se tam však nic neděje. Právě firma Aventin se měla podílet i na vybudování nové křižovatky. „Po letech váhání investor od záměru ustoupil, o křižovatku se tak musí Jihlava postarat sama," vyjádřil se tento týden mluvčí radnice.

Pokud půjde podle náměstka primátora pro oblast investic Vratislava Výborného (ČSSD) vše dobře, 
v polovině roku 2018 budou dopravu na rušné křižovatce řídit semafory. „Toto řešení se ukázalo jako vhodnější než původně uvažovaný kruhový objezd," řekl Výborný. Město nechá v křižovatce rozšířit a upravit jízdní pruhy, vybudovat 
nové přechody pro chodce, bezpečnostní ostrůvky 
a veřejné osvětlení. Městská hromadná doprava bude mít pro směr z města do Rantířovské ulice vyčleněnou a upravenou silnici
za čerpací stanicí.

„U hřbitova vznikne nové parkoviště pro 110 vozidel koncipované jako P+R (park and ride). Zde budou moci řidiči ponechat svoje auta 
a pokračovat do centra města městskou dopravou, pro kterou vzniknou dvě nové zastávky. Parkování zde bude zdarma," doplnil Výborný. Z parkoviště bude možné vstoupit do hřbitova novým vchodem, projekt počítá i s úpravou zeleně.

Nové parkoviště uvítá 
i prodejna Terno. Ta měla totiž problém s řidiči jedoucími do jihlavské nemocnice. Na své parkoviště musela umístit ceduli, že stání na parkovišti je povoleno jen pro zákazníky prodejny, a to pouze po dobu jedné hodiny.

Aby totiž řidiči nemuseli za stání platit, nechávali auta u nedaleké prodejny. Své parkoviště si začala hlídat i čerpací stanice ONO naproti Havaji. I tam řidič narazí na ceduli varující před odtahem vozidla, bude-li na místě stát déle než dvacet minut. Potom, co prodejna i benzina zakázaly na svém parkovišti stání těm, kteří nejdou nakupovat, se auta přesunula právě na Havaj, a to bez ohledu na to, v jakém stavu provizorní parkoviště je.

Odhad nákladů na novou křižovatku a parkoviště je celkem čtyřiatřicet milionů korun.