Jedna z největších dopravních staveb roku na Jihlavsku začíná. Přestavba nebezpečné křižovatky na silnicích II/602 a II/406 ve směru z Jihlavy na Pelhřimov a Telč, které se mezi řidiči říká na Brádle, by měla být hotova ještě letos. V dubnu začaly přípravné práce a v květnu se na místo přestěhují stavbaři. Místo vidlicové křižovatky zde vznikne nová okružní křižovatka se třemi větvemi. „V současné době dochází k vyměřování stavby a kácení zeleně. A do konce dubna půjde k zemi také vzrostlý strom," potvrdila Eva Neuwirthová z tiskového oddělení Kraje Vysočina. Místo dominanty křižovatky, jež v minulosti připravila o život několik řidičů, se počítá s náhradní výsadbou.

Z místa křižovatky zmizely v posledních dnech také pietní pomníčky, křížky a další připomínky tragických událostí. „U pietních míst umístil zhotovitel cedulky s pros-bou o jejich odstranění z důvodu provádění stavebních prací. Křížky, pomníčky a další věci byly odstraněny lidmi, kteří je instalovali a starali se o ně," upřesnila Neuwirthová.

Převážná část stavebních prací se uskuteční za provozu s vyloučením těžké nákladní dopravy. „V prostoru křižovatky bude využita provizorní komunikace spojující větve křižovatky na Pelhřimov a na Kostelec," doplnila Neuwirtová. Pro kamionovou dopravu budou stanovené objízdné trasy, které s největší pravděpodobností povedou přes Humpolec a Stonařov. „Objízdné trasy budou stanoveny a vyznačeny. Při pokládce nového povrchu dojde k úplným krátkodobým uzavírkám s maximálním využitím víkendů," vysvětlila pro úplnost Eva Neuwirtová s tím, že termíny uzavírek budou záviset na postupu stavebních prací.

Součástí projektu za 173 milionů korun, který zmodernizuje zmiňovanou křižovatku, je také oprava silnice v celkové délce zhruba sedmi kilometrů ve směru od křižovatky na Pelhřimov. Kraj dostal na přestavbu křižovatky dotaci od Regionálního operačního programu Jihovýchod ve výši 133 milionů korun.

Místo potřebuje nutně úpravu

Že je rekonstrukce křižovatky potřeba, dokazují sami řidiči a také policejní statistiky. „Místo potřebuje úpravu jako sůl. Když jedu od Kostelce, musím se otáčet, zda něco nejede od Pelhřimova, protože to ve zpětném zrcátku nevidím. Do toho si ještě musím hlídat auto, které jede přede mnou, abych do něj nenarazil," poukázal už před časem na situaci profesionální řidič Jakub Bína, který tudy pravidelně projíždí.

Další řidič Jaroslav Koubek si před pár dny všiml, že se na místě něco začalo dít. „Když jsem jel nedávno do práce, pobíhalo kolem křižovatky několik chlapů v reflexních vestách. Na silnici se potom objevily oranžové nápisy s čísly. Takže to vypadá, že přestavba je na spadnutí," všiml si neobvyklého pohybu u křižovatky Koubek.

I podle policejních statistik je zřejmé, že jde o místo, kde si řidiči musí dávat velký pozor, aby se jim něco nestalo. Loňský rok z jejich pohledu nebyl tak tragický, ale v předešlých letech jsou statistiky tvrdší.

V roce 2011 se zde stalo sedm dopravních nehod a o rok dříve jich bylo šest, z toho jedna byla smrtelná. „Křižovatka je nepřehledná, a kdo ji pořádně nezná, tomu dělá problémy. Dost často se stává, že řidiči nedají přednost nebo auto nedobrzdí," sdělila už dříve mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Stavbu budou realizovat firmy Swietelsky stavební s.r.o. a Metrostav a.s., které vystupují jako Sdružení Swietelsky + MTS, II/602 hr. kraje Pelhřimov.

Do konce letošního roku má podle smlouvy sdružení firem předat Kraji Vysočina tři zrekonstruované silniční úseky v délce zhruba sedmi kilometrů a přestavit stávající stykovou křižovatku silnic II/602 a II/406 na spirálovou okružní křižovatku.