Přípravy na slavnostní otevření jsou tak v plném proudu. Zaměstnanci zoo do expozicí zasazují rostliny, někde už bydlí i zvířata.

Například opravdický vrak letadla, který je součástí pavilonu, se stal zároveň expozicí. Už teď v něm bydlí baziliškové. „V džungli to tak bývá, že tam ztroskotá nějaké to letadlo. Jde o vrak z letiště v Henčově. Pro jejich neštěstí a pro naše štěstí toto letadlo havarovalo a bylo neopravitelné, tak jsme ho mohli získat. Někdo letadlo v tropickém pavilonu obdivuje, někdo ho haní, mně to přijde jako zajímavý prvek," řekla přímo v pavilonu ředitelka jihlavské zoologické zahrady Eliška Kubíková a dodala, že je ráda, že vrak slouží zároveň jako expozice. „Přála jsem si, aby měl i praktické využití. Ještě by to chtělo, aby vrak více porostl rostlinami, aby to vypadalo, že je tu opravdu dlouho," dodala ředitelka.

V některých expozicích už jsou také hadi nebo želvy. Připraveno je obydlí pro nejstaršího obyvatele jihlavské zoo vůbec, a to pro krokodýla čelnatého, který se jmenuje Rocco. Je mu přes padesát let a měří okolo 210 centimetrů. Tento druh je totiž nejmenším žijícím krokodýlem na světě. „Na stará kolena dostane Rocco nový domov," usmála se Eliška Kubíková.

Aligátoři nejsou

Některá zvířata, která by si jihlavská zoo v novém pavilonu přála, však není snadné získat. „Tady by měli být aligátoři, ale zatím máme se získáváním těchto zvířat problém, tak jak se to rýsovalo, to nejde, takže ještě uvidíme co a jak," řekla ředitelka.

Zvířata totiž zoo získává přes Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). „Pakliže se jedná o vzácný druh ve smyslu ohrožený, tedy zařazený do záchranného programu, řídí to koordinátor EAZY, který je jmenovaný pro daný živočišný druh. Ten potom dává doporučení, kam které zvíře by mělo jít. Takže když některé zvíře chceme, domluvíme to s některou zoo, ale schválení je stejně na koordinátorovi. Nebo nám zvíře doporučí přímo koordinátor," přiblížila Kubíková. U neohrožených druhů zoo komunikují mezi sebou. „Kolegové mají k dispozici počítačové programy, kde mohou v rámci České republiky nebo blízkého okolí zvířata vyhledávat a obracet se na konkrétního chovatele," dodala ředitelka.

V tropickém pavilonu budou volně poletovat motýli nebo volně pobíhat opičky drápkaté. „Opičky budou mít také dvířka na terasu, kde si bude moci návštěvník sednout. Budeme doufat, že nám opičky neutečou a bude to fungovat stejně dobře jako na jiných místech v zoo," řekla Kubíková.

Když člověk do nového tropického pavilonu vstoupí, ihned ucítí vlhkost, ta se v pavilonu udržuje díky řece a vodopádu. „Je tady nastavená teplota, kterou se nyní učíme regulovat a nastavovat tak, aby byla vyhovující a aby kolísala, tedy aby se na noc ochladilo. Vlhkost, kterou cítíme, vzniká samovolně tím, že je zde spousta vody," přiblížila ředitelka.

Slavnostní otevření tropického pavilonu je naplánováno na 12. prosince. Tropický pavilon je poslední stavba z projektu s názvem Zoo pěti kontinentů, který stál 135 milionů korun. Náklady na samotný tropický pavilon jsou 36 milionů, část jde z fondů Evropské unie.