Krajská hygienická stanice kontrolu hluku okolo průmyslového areálu Kronospan provedla v roce 2021. Výsledky šetření, podle nichž je vše v limitech, byly známé od února letošního roku. Podle Spolku za zdravou Jihlavu však neměly výpovědní hodnotu, neboť firma o měření hluku věděla a v noci pak byla výroba tišší než jindy. Jejich připomínky nyní zhodnotilo Ministerstvo zdravotnictví.

„Ministerstvo zdravotnictví posoudilo stížnost Spolku jako nedůvodnou a postup Krajské hygienické stanice při řešení dané problematiky vyhodnotilo jako správný a v souladu s kompetencemi svěřenými krajské hygienické stanici zákonem o ochraně veřejného zdraví,“ sdělil ředitel vysočinských hygieniků Jan Pečinka.

Jihlavský Kronospan. Ilustrační foto.
Nejsme hluční, tvrdí jihlavský Kronospan. Výsledek kontroly zatím nikdo neviděl

Sport mezi Kronospanem a lidmi žijícími v okolí průmyslového areálu se táhne roky. Proto v roce 2020 vznikl Spolek za zdravou Jihlavu, který se vůči činnosti společnosti vymezuje.

„Už desítky let nás trápí podnik Kronospan výrobní činností, která není úměrná poloze na okraji obydlené zóny města. Obtěžuje nás to všestranně a podle našeho názoru to škodí zdraví obyvatel v celém městě,“ uvedl tehdy na sociální síti facebook Milan Matějka.

Jihlavský Kronospan. Ilustrační foto.
Společně proti Kronospanu. Škodí zdraví Jihlavanů, vysvětluje iniciátor spolku