V judistických týmech na Jihlavsku přibyly desítky malých sportovců. Do týmu judistů pod TJ Sokol Jihlava se letos přihlásilo dvaačtyřicet malých sportovců, zatímco loni jich bylo pouze dvacet.

„Máme ale malou tělocvičnu, větší prostor jsme v Jihlavě nesehnali. Ptali jsme se i ve školách, že bychom si pronajali tělocvičnu, ale všechno už je obsazeno," popsal předseda judistického oddílu Sokola Jihlava Jaroslav Wasserbauer. Dle jeho názoru je ale možné, že zájem o judo opět opadne.

„Určitě za ten vyšší zájem může Lukášův úspěch, ale je možné, že za rok či dva to zase utichne a dětí opět ubude. Leda by to Lukáš za čtyři roky vyhrál znovu, ale teď už to bude mít těžší, dají si na něj větší pozor," usmál se Wasserbauer.

Počet malých sportovců vzrostl i ve Sportovním klubu (SK) Judo Jihlava, kde v minulosti trénoval i Krpálek. „Máme přibližně třicet nových dětí, ale některé se teprve rozmýšlejí, zda při judu zůstanou," vyčíslila Květa Smutná z SK Judo Jihlava. Dle jejích slov vzrostl zájem o tento sport i před čtyřmi lety. Tehdy se Lukáš Krpálek na olympiádě v Londýně umístil na sedmé příčce.

„Judo je více a více medializovaným sportem, to má určitě také vliv. Hlavní ale je, že rodičům začíná docházet, že by se děti měly hýbat. Mnoho dětí v deseti letech neumí udělat například ani kotrmelec," poznamenala Smutná. Podle ní je judo všestranný sport a součástí judistických oddílů jsou také takzvané přípravné třídy pro děti do šesti let, kde se jednoduše učí pohybu při hrách a běhu.

Vyšší zájem o judo pocítili i v Třešti. Podle zástupce tamního oddílu Romana Dvořáka narostl počet malých sportovců v Třešti letos o dvacet procent. „Je to taková vlna, ale dlouho nevydrží. Někteří třeba zjistí, že je tento sport nebaví," podotkl Dvořák.

Změnu naopak nepozorují judistické oddíly v Polné ani v Telči. „Je běžné, že každoročně tak osm dětí odejde a osm přibude, a tak je tomu i letos," konstatoval předseda oddílu Slavoj judo Polná Jan Drápela.

IVANA HOLZBAUEROVÁ