Vesnici to dodalo kuráž, a tak se přihlásila do celonárodní soutěže Vesnice roku 2017. Z Jihlavska je pouze jediná. Za vším stojí starosta Třeštice Martin Kodys. Ten totiž poslal přihlášku do soutěže. „Představitelé Třeštice a samotní obyvatelé se snažili, aby obec šla dopředu. Nyní nadešel ten správný čas, aby za svou práci byli odměněni," dodal Kodys.


Do soutěže se Třeštice přihlásily poprvé. Nad případnou vyhranou finanční částkou zatím vedení obce nepřemýšlelo. „V případě výhry ale nebude problém peníze utratit, například za novou kanalizaci," dodal s úsměvem Kodys.


Co se v obci se 144 obyvateli změnilo? Za posledních šest let je toho opravdu mnoho. Děti si hrají na novém hřišti s modernějšími prvky. V zimě si mohou na návsi zahrát hokej nebo jen zabruslit na vylepšené požární nádrži. Ta prošla odbahněním a také má upravené břehy z polního kamene. „Tyto opravy v roce 2016 výrazně zlepšily estetický vzhled obce," podotkl starosta.


HASIČI OSLAVÍ VÝROČÍ
Nový kabát dostala též místní pamětihodnost kaple zasvěcená svatému Antonínu. Ta má novou nejen fasádu, ale i střešní krytinu. „Okolo celé kaple bylo provedeno dláždění, jak tomu bylo před lety," připomněl Kodys.


Nedaleko kapličky stojí opravená hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů. V minulém roce hasičům obec dokonce pořídila nový dopravní automobil v hodnotě téměř jednoho milionu korun.

Hasiči v létě trénují na nedalekém zavlažovaném fotbalovém hřišti, které prošlo před šesti lety také rekonstrukcí. V loňském roce navíc bylo i rozšířeno, aby na něm mohli trénovat místní hasiči. Navíc v červnu se zde konají tradiční závody v požárním sportu. Letos během hasičských závodů se bude slavit výročí 130 let od založení sboru místních dobrovolných hasičů.

Vesnice žije i bohatým kulturním životem. Od tradičního masopustu, přes plesy, velikonoční hrkání, pálení čarodějnic až po drakiádu a rozsvícení vánočního stromu na návsi. Navíc poslední den roku zde slaví výšlapem na nedaleký hrad Roštejn.


Podle starosty Třeštice právě bohatý společenský život, který připomíná tradice a i díky čisté a vzhledné obci by mohli mít šanci uspět v krajském kole a postoupit do celostátního.

Zda Třeštice budou úspěšné v krajském kolem, se bude vědět v létě. Celostátní kolo se bude hodnotit v září. „Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2017 bude vyhlášen 16. září na Jarmarku venkova v Luhačovicích," sdělila ředitelka odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj ČR Veronika Vároši.


Celorepubliková soutěž Vesnice roku se koná každým rokem. Vyhlašuje ji Ministerstvo pro místní rozvoj. Mezi oceněné obce rozdělí 32 milionů korun. Letos se do soutěže se přihlásilo 212 obcí z celé České republiky.