Projít jihlavským Masarykovým náměstím bez toho, aniž by vás zastavili prodejci s nabídkou nejrůznějšího zboží a služeb, bylo v posledních měsících prakticky nemožné. Tomu už ovšem bude brzy konec. Rada města Jihlavy totiž ve čtvrtek na svém jednání schválila nový tržní řád, který podomní a pochůzkový čili pouliční prodej prakticky zakazuje. Platit začne už v půlce srpna.
„Tak to je moc dobrá zpráva. Jsou dny, kde je to opravdu šílené. Na třiceti metrech vás zastaví tři prodejci s voňavkami, levnou energií a já nevím čím vším," oddychla si ve čtvrtek odpoledne na náměstí Eva Jelínková. Prodejci jako by věděli, že se jejich konec neodvratně blíží, protože během čtvrtka redaktorka Deníku žádného z nich na náměstí a v okolí nezastihla.
Během léta podle tajemníka jihlavského magistrátu Lubomíra Dohnala není dne, aby si někdo na nejrůznější prodejce nestěžoval. „Lidé si nejvíce stěžují na to, že jim u dveří zvoní prodavači, kteří se snaží dostat dovnitř do bytu. Dále pak volají kvůli tomu, že si jdou na náměstí koupit zmrzlinu a během chvíle je zastaví několik prodejců," vyjmenoval nejčastější stížnosti lidí v Jihlavě Dohnal.
Město se proto rozhodlo na stížnosti reagovat novým tržním řádem, který vypracovalo ve spolupráci s živnostenským úřadem a městskou policií.
Kromě zákazu podomního a pouličního prodeje obsahuje tržní řád výjimky a podmínky prodeje na veřejném prostranství. Zákaz pouličního prodeje se tak nevztahuje například na předzahrádky u restaurací, předsunutý prodej obchodů a na prodeje při jarmarcích, farmářských trzích nebo různých kulturních a společenských akcích. „Zákaz pochůzkového a podomního prodeje se netýká také veřejných sbírek probíhajících podle zákona," upřesnila Ivana Niklová ze živnostenského úřadu.
Niklová zároveň upozornila, že se v průběhu přípravy tržního řádu ozvali ti, co realizují pochůzkový prodej, a ptali se na to, jak by šlo zákaz obejít.
„Například se ptali, zda by mohli chodit s nabídkami právě v době jarmarků, který je z tržního řádu vyloučen. Tak jen chci upozornit, že to možné nebude, ať už jsou výjimky jakékoli. Pro pochůzkový prodej výjimky neplatí," udala příklad Niklová a odkázala na přílohu tržního řádu, která obsahuje přesně vytipovaná místa, na která se mohou prodejci v případě potřeby uchýlit. „Máme tam rezervy, když někdo přijede prodávat například okurky ze Znojma, tak jsou v řádu vyjmenovaná místa, kam je může jít prodávat," dodala Niklová. Za porušení tržního řádu může dostat právnická osoba pokutu až do výše dvou set tisíc korun. V případě fyzické osoby se bude záležitost řešit jako přestupek.
Od poloviny srpna by si tedy měli oddychnout jak lidé a návštěvníci v ulicích Jihlavy, tak sami obyvatelé města. Těm už by se nemělo stávat, že u nich někdo nečekaně zazvoní a bude jim nutit zboží a služby. „Zažil jsem v našem domě situaci, kdy prodejce argumentoval tím, že mu za pět minut jede autobus a potřebuje podepsat smlouvu na výhodnější energie. Sousedka podepsala a teď doplácí velké peníze," zaznamenal jeden z častých případů mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Klidněji spát tak budou moci hlavně senioři, kteří patří mezi časté oběti prodejců.