U Kamenice je už pryč veškeré dřevo starší padesáti let. „Těžíme už jen zbytky, které je třeba pokácet ručně,“ řekl místostarosta Miloš Duba. Nyní jen doufá, že déšť pomůže, aby dvacet let staré stromy měly dostatek pryskyřice, která kůrovce hubí.

V Kamenici chtějí lesy obnovit a sází nové stromky, jen letos na jaře jich bylo dvacet tisíc. „Jsou to duby, buky, modříny. Smrky jsme letos nesázeli,“ prozradil místostarosta. Sázení stromů bude pokračovat na podzim, opět půjde většinou o listnaté dřeviny.

Stromy sází i v nedalekých Lukách nad Jihlavou, kde se kůrovec rovněž vyřádil. „Když budeme deset let váhat, zarostou nám plochy náletovými rostlinami a bude drahé to připravit pro výsadbu,“ řekl už dříve starosta Viktor Wölfl.

Ve velkém se pak stromy sázely loni na podzim v Třešti. Do akce v lokalitě Sovovka se zapojil i starosta Vladislav Hynk.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová přitom už loni na jaře vyzvala obyvatele, aby se sami zapojili do sázení stromků. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se do toho už pustili, ale rádi bychom o tom věděli. Les má svá pravidla a není možné, aby tam vznikaly partizánské akce,“ řekla s tím, že smrkové monokultury už se nevrátí.