„Ráno vypadá křižovatka šíleně, projede tady asi padesát aut za minutu, mezi tím se dá jen těžko přejít,“ popsal situaci výchovný poradce Miroslav Švihálek.

Vedení školy však asi před dvěma roky dostalo na dopravní studii o přebudování nebezpečné křižovatky na ulicích Seifertova a Žižkova peníze. Ozvala se nadace Partnerství z Prahy s tím, že mapuje bezpečné cesty do škol. Škola tak získala grant na čtyřicet tisíc korun.

„Bylo to hrozně hezké, seděl tady pan primátor, zástupci z policie, z kraje. Padaly z nich nápady. Trvalo to asi rok, než jsme všechno vyřešili,“ popsal Švihálek.
Z projednávání „vypadla“ dopravní studie s jasným výsledkem. „Měly by tady například vzniknout nové přechody a křižovatka by se měla změnit na kruhovou, aby tam auta musela zpomalit,“ informoval výchovný poradce.

Letos s ní nepočítají

A výsledek? Zatím nijaký. Studie leží na stolech kraje i magistrátu. Na realizaci chybí peníze. „V rozpočtu kraje na rok 2010 nejsou na zahájení přípravy a realizaci stavebních úprav této silnice v blízkosti školy vyčleněny žádné finanční prostředky. Z finančních důvodů se v letošním roce s pracemi u ZŠ Seifertova nepočítá,“ uvedla Eva Neuwirthová z odboru sekretariátu hejtmana kraje Vysočina.

S nedostatkem financí na tyto akce bojuje prý i město. „Vedení města námět nezavrhlo, ale už nyní je jasné, že bude nutné nápad projekčně dopracovat, což si vyžádá výdaje. Samotné úpravy by vyšly na několik set tisíc korun, možná i přes jeden milion,“ informoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Zástupci školy však nadále doufají, že v kasách institucí se přece jenom něco najde. „Chápu, že slovíčko finanční krize je takové zaklínadlo, ale doufám, že se bude něco dít,“ nechal se slyšet Švihálek.

Mluvčí radnice dal škole malou naději: „Do návrhu rozpočtu příštího roku se bude tato akce dávat, pokud zastupitelé na úpravu uvolní peníze, během příštího roku by se křižovatka mohla změnit.“

Křižovatka u ZŠ Seifertova není jedinou nebezpečnou v Jihlavě. K nejnebezpečnějším přechodům ve městě patří přechod u Základní školy Havlíčkova Jihlava.