V nadcházejících týdnech si při procházce v lese dávejte pozor. Začalo období mysliveckých honů, takže je velká pravděpodobnost, že potkáte muže v zeleném s puškami přes rameno.

Kolem Velkého Beranova se v lesích střílelo už minulou sobotu. Myslivecké sdružení Chalupnické louky ve Velkém Beranově uspořádalo první hon, na další dva se ještě chystá. „Premiérový hon hodnotíme úspěšně, ulovili jsme dva zajíce, jednoho bažanta a dva kusy srnčího," uvedl Aleš Frey z velkoberanovského mysliveckého sdružení.

Bažanti už jsou na Jihlavsku takřka vzácností. Pro příští hon, který je naplánován na sobotu 29. listopadu, jich proto do Velkého Beranova myslivci dovezou na sedmdesát kusů, které si koupí z chovů. „Dorazí mezi třiceti až čtyřiceti myslivci a nějací honci, tak snad většinu bažantů ulovíme," přeje si Frey.

Podle něj se hony pořádají hlavně z toho důvodu, aby se snížily stavy škodné zvěře. „Nejdůležitější je liška, která škodí drobné zvěři, a potom černá zvěř, takže divoké prase," vysvětlil.

Pokud se myslivcům nepodaří střelit škodnou už koncem listopadu, mohou se o to pokusit ještě v sobotu 20. prosince při třetím honu. Pokaždé jdou myslivci jiný úsek z rozsáhlé honitby, kterou má beranovský spolek na starosti.

Myslivecké sdružení Svatý Antonín z Vyskytné nad Jihlavou bude mít dva hony. Ten první, který je naplánován na 6. prosince, bude zároveň s poslední lečí. Druhý hon se pak koná 26. prosince. Při loňském štěpánském honu se myslivcům z Vyskytné a okolí podařila ulovit škodná. „V sedmé leči nám naši patroni dopřáli úspěch. Po jejím ukončení na výloži ležel mohutný lišák. Šťastným lovcem byl náš člen Zdeněk Tůma," popsal myslivec Pavel Kudrna.

Také myslivecké sdružení Stráň Hodice plánuje v následujících týdnech dva hony. První se uskuteční 29. listopadu a druhý 26. prosince.

Podle jednatelky Okresního mysliveckého spolku Jihlava Marie Deržmíškové nemají myslivci povinnost hlásit, kdy budou pořádat hony. Doba honů je však nyní kvůli tomu, že se většina zvěře v tuto dobu může lovit.

A co se na Jihlavsku střílí především? „Hlavně srnčí a černá zvěř, bažanti nebo zajíci jsou spíše vzácností," dodala jednatelka.