Nadcházející lednový víkend sice nenabízí mnoho tradičních zimních vyžití, bude ale celkem bohatý na ta kulturní. Namátkou, s dětmi bude možné zajít třeba do kina na pohádku, do muzea na výstavu kreseb arménských dětí, či nechat ratolesti vydovádět se na karnevale.

Děti zaručeně zaujme ruská animovaná pohádka Sněhová královna. Tu v sobotu dávají v jihlavském kině Dukla od 15. hodiny. Pohádkový příběh je vytvořený podle světoznámé pohádky od Hanse Christiana Andersena. Sněhová královna uvalí na zemi kletbu a všude zavládne nekonečná zima. Neutichající polární vítr ochladí lidská srdce a z nich se vytratí všechna radost. Děvčátko Gerda spolu s fretkou Lutou a skřítkem Ormem se vydají na dlouhou cestu do paláce Sněhové královny, aby zachránili jejího bratříčka Kaye a navždy vysvobodili zemi z věčného sněhu a mrazu.

Rodiče ale možná budou řešit velké dilema, protože o půl hodiny později, tedy v sobotu o půl čtvrté odpoledne začíná v druhém sále kina Dukla velmi úspěšná pohádka Tři bratři z pera Zdeňka Svěráka v režii jeho syna Jana. Tři bratři v podání Vojtěcha Dyka, Tomáše Kluse a Zdeňka Piškuly se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství. Sourozenci při svém putování vstupují do tří známých pohádek, ve kterých je čeká mnoho nástrah, nečekaných příhod a také láska. V jedné pohádce se tak objevují vlastně ještě tři další, a to Červená Karkulka, O šípkové Růžence a O dvanácti měsíčkách.

I v neděli nabízí kino Dukla v brzkém odpoledním čase dva animované příběhy. Britský rodinný film podle knižní předlohy Paddington, který je neobyčejně půvabným a vtipným vyprávěním o osiřelém medvídkovi, jenž přijede vlakem na nádraží Paddington v Londýně, kde se ho ujmou manželé Fouskovi. Druhým animovaným filmem je rovněž britský Pošťák Pat.

Pohádky a pohádkové příběhy určené nejen rodinám s dětmi mají na programu v sobotu i v neděli také v jihlavském multikině CineStar, a to Sněhovou královnu, Paddingtona, Tučňáky z Madagaskaru či Velkou šestku. Zabavit se filmem s 5D efekty je také možné v jihlavském kině Cinema maxim.

Komu by se zachtělo spíše na divadlo, pak je možné zajít třeba do jihlavského klubu Zacheus v Komenského ulici, kde pořádají v neděli dopoledne setkání rodin s dětmi a s malým divadýlkem.

Nouze nebude ani o tradiční zimní karnevaly. Například v sobotu dopoledne pořádá jeden Dětské karnevalové divadlo Ježek v Jihlavě a druhá šance je potom v neděli, sice se stejným pořadatelem, ale tentokrát v Dělnickém domě v Jihlavě. Ve 14 hodin tam začne velká karnevalová show pro děti i dospělé, plná her a soutěží. Vstupné pro děti od tří let bude 40 korun, pro dospělý doprovod 50 korun.

Pokud by zbyl čas třeba po cestě domů, otevřeno je třeba v jihlavském Muzeu Vysočiny, respektive v Kavárně muzeum na Masarykově náměstí. K vidění je tam výstava kreseb arménských dětí, které zachycují Vánoce. Výstava vznikla ve spolupráci s česko-arménskou nevládní organizací Miasin.

„Pozorný návštěvník může z obrázků vyčíst nejrůznější tradice arménského národa, jako například krásný zvyk zdobení stromečku granátovými jablíčky nebo jaké pokrmy se připravují na Štědrý večer," doplnila Pavla Lajtkepová z muzea. Výstava potrvá do 25. ledna.

LUCIE ŽÁČKOVÁ