Symbolicky pět minut po dvanácté se na chodbě jihlavské nemocnice ve středu shromáždila asi čtyřicítka lékařů. Vyjádřila tak svůj protest vůči reformám Ministerstva zdravotnictví. Na chodbě se mimo letáků a triček rozdávaly také banány. Jako symbol banánové republiky.

„Banány jsou občerstvení pro účastníky, celá akce byla koncipována jako polední pauza, neměla charakter stávky. Využili jsme zákonné povinnosti na zotavení a na oběd. Banány do banánové republiky patří," řekl hlavní organizátor stávky, lékař z jihlavské nemocnice Bohdan Trnka.

Hlavním důvodem protestu je to, že podle lékařů nedokáže vláda zajistit financování nemocnic. „Svádějí to na ředitele a házejí to na kraje. Myslím si, že naše vedení se snaží, ale když nemají možnosti, tak nemohou udělat zázrak. Bojím se vstupu privátních organizací," řekl lékař Jiří Vosáhlo.

Protestu se zúčastnil i ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Ten svým zaměstnancům vyjádřil podporu. „Jednání vlády mi vadí jako daňovému poplatníkovi, platím nemalé daně a v brzké době se mě začne týkat i zdravotní péče jako pacienta. Ta bude pravděpodobně taková, že si ji nebudu moci dovolit, a budu si muset vybírat soukromá zdravotnická zařízení, která budou těžit z mých nemocí," řekl ve svém proslovu na protestu Velev s tím, že jednání vlády mu vadí i jako řediteli nemocnice. „Mám-li shrnout celou reformu, tak musím říci, že stát se chová naprosto debilně, jinak se to říci nedá," neodpustil si Velev. Zároveň dodal, že protest lékařů podporuje i zřizovatel nemocnice, tedy kraj.

Podle Bohdana Trnky se jihlavský protest vydařil. „V rámci možností přišlo tolik lékařů, kolik jsme očekávali. Ti, co měli zrovna čas, obětovali svoji pauzu na oběd a zúčastnili se," zhodnotil účast Trnka s tím, že lékaři ve špatných podmínkách nemocnic žijí každý den a trápí je to. „Nelze o tom mluvit v ústraní u piva, ale chce to říci veřejně a informovat společnost o tom, to co se se zdravotní péči chystá na nás jako na občany. Je to velký průšvih," dodal Trnka.

Středečního protestu se zúčastnili jak lékaři z celé České republiky, tak i lékaři ze Slovenska, Polska a Maďarska. „Lékaři v rámci zemí Visegrádské čtyřky se rozhodli spojit své síly a bojovat za fungující zdravotní systém. Symbolická protestní akce má být zároveň posledním varováním pro vlády jednotlivých zemí. Jediným účinným řešením je podle lékařů společné podání výpovědí, které se však musí v mezinárodním měřítku dobře připravit," stojí v tiskové zprávě Lékařského odborového klubu – svazu českých lékařů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger už má na stole dopis, v němž lékaři vyjadřují znepokojení nad současnou situací.