Skoro čtyřiadvacet tisíc ošetření provedli lékaři a sestřičky na kožní ambulanci jihlavské nemocnice v loňském roce. To znamená, že každý pracovní den se kožní ambulance postarala zhruba o stovku lidí. A čísla neustále rostou.

Oproti roku 2012 je to v loňském roce nárůst zhruba o čtyři tisíce ošetření. „Pacientům se věnujeme i nad rámec pracovní doby, přibylo jich zhruba o deset procent," vyjádřila se kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová.

Situace je způsobená jednak tím, že lidí s kožními problémy přibývá a více o sebe pečují, a také proto, že jedna z lékařek Domu zdraví v Jihlavě odešla do důchodu.

I když tedy lékaři pracují nad rámec své pracovní doby, nestačí to. Objednávací doby jsou jeden až dva měsíce, a to v případě kožního onemocnění může být problém. Své o tom ví Karolína Smutná. „Když jsem si do ambulance zavolala a zjistila jsem, že mě je sestřička schopná objednat až za více než měsíc, zhrozila jsem se," svěřila se Smutná.

„Jasně, nejednalo se o akutní případ, ale pupínky nejsou nic příjemného, s čím bych chtěla čekat přes měsíc," pokračovala Smutná, která se tak rozhodla zavolat do nemocnice v Havlíčkově Brodě.

„Tam je ale situace velmi podobná. Vzali by mě za měsíc," řekla Smutná. Ta se nakonec rozhodla, že se dojde poradit do lékárny. „Paní mi na to něco dala a zabralo to, takže jsem naštěstí nemusela čekat," dodala Karolína Smutná.

V jihlavské nemocnici jsou dvě kožní ambulance. „Na oddělení pracuje celkem pět lékařů a máme tady patnáct lůžek," spočítala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Mezi nejčastější důvody, proč lidé kožního lékaře vyhledávají, patří akné, lupenka nebo růžovka. Lidé mají také větší strach z rakoviny, proto si nechávají vyšetřit mateřská znaménka. Pravidelně si znaménka nechává vyšetřit například Miroslava Horáková. „Těch největší znamének už jsem se zbavila, nechala jsem si je vyříznout. A ta menší, která se mi nezdají, si nechávám alespoň jednou ročně zkontrolovat, nikdy nevíte, kdy to může propuknout," uzavřela Horáková.