Leo Švančara opustil po dvanácti letech Občanskou demokratickou stranu. Odchod z ODS k 30. listopadu oznámil dopisem oblastní manažerce. Spolu s ním ukončila členství ve straně i Švančarova manželka Eva.

Švančara, který byl ještě 
v říjnu členem místní rady jihlavské ODS, uvažoval o odchodu z ODS od jara. K osobním důvodům pro ukončení členství ve straně se pak na podzim přidal tlak zvenčí. Říjnový sněm ho vyzval, aby opustil stranické funkce 
a zvážil členství v ODS. Podle některých spolustraníků mělo jihlavskou ODS poškozovat, když Švančara, který se jako osoba samostatně výdělečně činná věnuje léčitelství, dostal od Státního ústavu pro kontrolu léčiv pokutu ve výši šesti set tisíc korun. „Leo Švančara svým odchodem 
z ODS naplnil usnesení sněmu, které ho k odchodu vyzvalo," okomentoval Švančarův krok předseda jihlavského místního sdružení ODS Vladimír Bílek.

Bílek se stal předsedou sdružení poté, co na konci října složila funkce ve vedení sdružení většina členů místní rady v čele s tehdejším předsedou Janem Tesařem.

Švančara ale svůj odchod 
z ODS vysvětluje odlišně. „Už delší dobu se mi nelíbil vývoj v ODS. A to jak na úrovni celostátní, tak tady v Jihlavě. Definitivně jsem se pro odchod ze strany rozhodl právě až poté, co byl do čela sdružení zvolen Vladimír Bílek. Zásadně nesouhlasím s praxí, aby ODS vedli lidé, kteří mají členství jako bianco šek pro získávání veřejných zakázek," popsal svoje důvody pro opuštění strany Leo Švančara.

Bílek se o odchodu Švančary z ODS dozvěděl z médií. Švančara potvrdil, že předsedovi místního sdružení svoje rozhodnutí opravdu neoznámil. „S manželkou jsme zvolili formu dopisu s oznámením 
o ukončení členství v ODS oblastní manažerce. Je to jeden 
z možných způsobů, je to 
v souladu se stanovami," poznamenal Švančara. O rozhodnutí informoval některé 
z bývalých straníků, s nimiž byl v minulé místní radě. „Někteří mi to rozmlouvali," poodhalil obsah rozhovorů.

Kromě Lea a Evy Švančarových z místního sdružení po listopadovém zvolení nového vedení z jihlavské ODS nikdo jiný zatím neodešel. „V pondělí jsme měli první jednání nové rady místního sdružení, na stůl jsem dostal sedm nových přihlášek do ODS," zmínil předseda Bílek. Podle něho je ODS v Jihlavě stabilizovaná a jednotná. „Žádná názorově odlišná křídla v jihlavské ODS nejsou," dodal.