Dojíždějící školáci z Vysočiny budou bydlet v novém. Modernizují se domovy mládeže v Moravských Budějovicích na Třebíčsku a v Heleníně na Jihlavsku. Moravskobudějovický domov se otevře ještě letos. Do nově opraveného domova mládeže se vrátí už koncem listopadu žáci moravskobudějovické Střední školy řemesel a služeb.

Rekonstrukce domova v Moravských Budějovicích stála šestnáct milionů korun. “Oprava zahrnula výměnu hygienického vybavení, elektroinstalací, rozvodů vody a pokládku kanalizace. Nové jsou také omítky, obklady i podlahy a dveře do pokojů studentů. A počítáme s pokrytím celého objektu bezdrátovým signálem wifi,“ uvedl Karel Janoušek, radní Kraje Vysočina pro oblast majetku.

Jihlavská zoo na podzimní prázniny připravila bohatý program, pro návštěvníky jsou atraktivní dýně ve výběhu různých zvířat.
VIDEO: Dýně v hlavní roli. Podzimní prázdniny v zoo si užívá tygr i surikaty

Současná kapacita domova mládeže na Tovačovského sadech v Moravských Budějovicích je 54 osob, díky přebudování nevyužívané kuchyňky ve třetím patře se počet lůžek navýší o další tři. Domov mládeže využívá pro ubytování studentů nejen Střední škola řemesel a služeb, ale také krajské gymnázium.

Domov mládeže se také modernizuje pro Střední uměleckoprůmyslovou školu Jihlava-Helenín. Projekt počítá s nástavbou původního objektu o jedno podlaží, dále jsou v plánu rekonstrukce toalet, sprch i pokojů. „Dokončujeme bourací práce, část z nich se ale uskuteční až v příští rok v létě, protože některé prostory škola stále využívá,“ popisuje Karel Janoušek.

"Cimrmani" sehráli v Třebíči hru Vražda v salonním coupé.
Cimrmani v Třebíči: vraždu nakonec zdárně vyřešili Zdeněk Svěrák a Vojtěch Kotek

V současnosti stavbaři zahájili zemní práce a sanaci základového zdiva. „Do konce letošního roku bychom chtěli budovu uzavřít, osadit okna a namontovat výtahovou šachtu i ocelový střešní skelet. V plánu je také dokončení zemních prací a kanalizace,“ doplnil Janoušek.

Přestavba helenínského domova vyjde Kraj Vysočina na 94,5 milionu korun. Cílem je zvýšit kapacitu i komfort ubytování pro více než sto studentů.