Jihlava – V jedné ze tří nenápadných hal na Znojemské ulici se uplynulý rok a půl intenzivně pracovalo na novém typu ultralehkého sportovního letounu Skyleader 400. Na samotném začátku stál dřevěný model letounu, který měl ukázat, zda je návrh z papíru opravdu možné zrealizovat. Výsledkem je červený prototyp moderního letadla, které jihlavská společnost Jihlavan airplanes na henčovském letišti v sobotu poprvé představila i svým zákazníkům.

O tom, zda se letadlo začne vyrábět sériově, rozhodne až zájem leteckých nadšenců. Další přípravy by ovšem trvaly nejméně do poloviny příštího roku. Samotná výroba jednoho letadla si poté vyžádá další tři měsíce.

„Na výrobě letadel se podílí sedmdesát lidí, z nichž asi čtyřicet procent tvoří ženy. Jedna z žen má na starost například výrobu skeletu trupu," vysvětlil obchodní manažer společnosti Miroslav Boubela. Podle něj je jednou z nejtěžších částí na výrobu kabina, naopak trup se potom řadí k těm lehčím částem.

V rozlehlé hale firmy se nachází desítky stanovišť, kde se pracuje na jednotlivých dílech letadla. Každé z nich se totiž skládá z drobných kusů, které se poté kompletují do sebe. Pokud má zákazník zájem, je možné mu letadlo dodat i ve formě stavebnice. „Výrazně tím ušetří. U letadla typu Skyleader 100 je cena skládačky 16 tisíc eur bez DPH. Když si letadlo koupí celé, bude ho to stát 35 tisíc eur bez DPH," uvedl konkrétní příklad Boubela.

I když je jihlavská společnost na veřejnosti známá především výrobou sportovních letounů pro privátní klientelu, letecké školy a aerokluby, je tento segment výroby spíše její hobby.

„Stabilizaci přináší firmě subdodávky pro klasický letecký průmysl. Konkrétně dodáváme přes firmu Letov skelety předních a zadních dveří do Airbusu A320," upřesnil obchodní manažer. Do Francie jich jde měsíčně desítky.

Jako velice úspěšný rok hodnotí obchodní manažer rok 2009, kdy dodávky Airbusům začaly. V jednání byla výroba typu Airbus A380, ale ekonomická krize rozlet firmy trochu přibrzdila.

Ultralehké letouny vyrábí firma už od roku 1996, a dodává je do 22 zemí světa.