Kromě dech beroucí akrobacie se návštěvníci mohou těšit i na současná a historická letadla a bohatý doprovodný program.„Na Horáckém leteckém dnu předvedeme třeba transport automobilu vrtulníkem. I v dalším programu chceme Jihlavě předvést, co ještě neviděla," poznamenal předseda Aeroklubu Jihlava Lubomír Navrátil.

Významnou raritou na letošním Horáckém leteckém dnu je Baťovo letadlo Lockheed 10A Electra, se kterým obletěl svět. Letoun se po 76 letech vrátil z USA do Česka, a to po vlastní ose. Během 9 dnů a 40 letových hodin absolvovala Electra přelet přes USA, Kanadu, Grónsko, Island, Anglii, Holandsko a Německo.

Petr Kopfstein, pilot světové série Red Bull Air Race, ukáže divákům to nejlepší z letecké akrobacie. „Vystoupení Petra Kopfsteina jsou skutečně unikátním zážitkem. Oprávnění předvádět tuto disciplínu má totiž jenom čtrnáct lidí na světě," vysvětlil Navrátil. V loňském roce vystoupil se svou leteckou akrobacií Martin Šonka. Další pilot série Red Bull Air Race, který patří ke světové špicce. V nejnáročnější akrobatické kategorii Unlimited se letos ukáže pilot Marek Hyka, který se v roce 2010 stal mistrem světa v kategorii Advanced.

K vydaření leteckého dne je zapotřebí dobré počasí. „Pokud bude hezky, odhaduji, že by mohlo přijít kolem tří tisíc návštěvníků," uvedl Navrátil. Zhruba tolik zájemců pravidelně navštěvuje Horácký letecký den.

O zábavu mají postaráno i ti nejmenší. Vyřádit se mohou třeba na skákacích hradech nebo si nechat pomalovat obličej. K dispozici budou i tvořivé dílny, tetování airbrush nebo foto koutek. Pro dětské posluchače vystoupí i hudební skupina Maxíci.

Horáckému leteckému dni je věnován celý víkend, letiště bude otevřeno od devíti hodin ráno a hlavní program začne oba dny ve dvě hodiny odpoledne.

Letecké dny v Jihlavě mají svoji tradici od roku 1990. Po Sametové revoluci a uvolnění omezujících opatření pro pořádání veřejných vystoupení se členové jihlavského areoklubu rozhodli pravidelně organizovat letecká vystoupení. Chtěli tak navázat na poválečnou tradici ze 40. a 50. let.

HELGA MARTINKOVÁ