Instruktor létání a zakladatel Letecké školy Vysočina Filip Zejda ze Zbilid čelí hned dvěma obviněním z trestných činů. Okresní soud v Jihlavě včera začal řešit případ z letošního dubna, kdy Zej-da podle obžaloby ublížil na zdraví zaměstnanci Kraje Vysočina Milanu Palánovi ze Šimanova. Za to mu hrozí šestiměsíční až tříletý pobyt ve vězení. Kromě toho policie Zejdu před několika týdny obvinila z poškozování cizí věci.

Všechna obvinění jsou důsledkem letitého sousedského sporu, který se točí kolem travnaté letištní plochy ve Zbilidech, která patří Zejdovi. Lidem v okolí se nelíbí, že jim nad jejich domy létají ultralehká letadla. Během uplynulých sedmi let policie musela prověřovat desítky nejrůznějších oznámení a udání.

„Šlo například o nepovolené kácení stromů či poškozování jiného majetku," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podezření pokaždé směřovalo na Filipa Zejdu. Většina z těchto oznámení skončila u přestupkové komise. Zejda ale nebyl nikdy za nic pokutován.

„Pan Palán a jemu podobní mi už od roku 2008 dělají všemožné naschvály, aby mi zabránili v mé podnikatelské činnosti," řekl včera dvaačtyřicetiletý zkušený učitel létání Filip Zejda. Už v roce 2009 vystoupil s veřejnou kritikou Milana Palána, když si stěžoval, že mu nejrůznějšími stížnostmi blokuje vybudování příbytku pro ovce a kozy, které mu měly spásat trávu na letištní ploše. Podle Zejdy šlo ze strany Palána o zbytečnou šikanu. O sporu tehdy kromě regionálních informovala také celostátní média. To když kvůli lavině stížností ze strany Palána dokonce v Šimanově rezignovalo celé zastupitelstvo. Podle Filipa Zejdy je Milan Palán notorickým stěžovatelem.

„Když jsem mluvil s lidmi ze Šimanova, tak mi říkali, že se diví, že mu ještě někdo nerozbil hubu," řekl v roce 2009 pro portál Týden.cz Filip Zejda.

Po šesti letech se jeho slova naplnila. Palán skončil v nemocnici s pohmožděným krkem a zlomenou kůstkou v zápěstí a dalšími zraněními. Tím, kdo Palána v dubnu napadl, byl podle policie sám Filip Zejda. Incident se stal na poli mezi Šimanovem a Zbilidy. Palán tehdy jel s rodinou na klestí do lesa. Během jízdy v multikáře, v níž seděl sám, si všiml Filipa Zejdy a jeho známého.

Milan Palán si pravděpodobně chtěl pořídit fotodokumentaci pro své další případné podněty. „Myslel jsem si, že na mě z té multikáry mává. Rozhodl jsem se, že za ním půjdu a promluvíme si. Věděl jsem, že je chyba i na mé straně, protože jsem ho v dopisech, které jsem posílal jeho zaměstnavateli, nevhodně oslovoval. Například jsem se o něm vyjadřoval jako o ekoteroristovi," líčil u soudu Filip Zejda. Jenže vše dopadlo úplně jinak než poklidnou rozmluvou. Zejda totiž u soudu popsal, že Palán na něj chtěl multikárou najet.

„Vyskočil jsem na kapotu a korbu a přepadl jsem ke kabině. Pan Palán mě začal napadat a já se jen bránil jeho útoku. Držel mě a mlátil jednou rukou. V ruce měl nějaké taštičky a v nich něco tvrdého," popsal Zejda. Na dotaz soudce, proč v tu chvíli neodešel, odpověděl, že nemohl, protože se bránil. Podle obžaloby ale Palána napadl Zejda. Měl ho chytit do takzvané kravaty a škrtit. Pak mu zkroutit ruku za zády a lámat prsty. U soudu včera vypovídali Palánovi příbuzní, kteří s ním jeli na dřevo. Problém je ale v tom, že oni samotný incident neviděli. Všimli si až odcházejícího Zejdy, který se měl v tu chvíli usmívat.

„Manžel byl celý červený, rozrušený a říkal, že ho Zejda napadl, ať zavoláme policii," uvedla u soudu manželka Palána. Zejda se včera snažil zpochybnit věrohodnost Palána, protože se prokázalo, že některé jeho výroky z minulosti byly lži. Navíc se pozastavil nad tím, že přestože měl být Palán zraněný, tak z místa sám odjel multikárou. Filip Zejda v minulosti pracoval u Městské policie v Praze a zabýval se i vymáháním pohledávek.

Palán se nedostavil

Milan Palán včera k soudu nepřišel. Omluvil se ze zdravotních důvodů. Hlavní líčení soudce Vladimír Sova proto odročil na neurčito. Není totiž jasné, kdy bude Palán moci k soudu přijít. Je po operaci a v domácím léčení. Podle Palánovy zmocněnkyně Boženy Zmátlové operace s dubnovým napadením přímo nesouvisí.

K soudu se zřejmě dostane i druhé obvinění Filipa Zejdy, a to poškozování cizí věci. Před třemi lety měl totiž nechat dovézt zeminu na cizí pozemek, který je současně příjezdovou cestou k Zejdově letištní travnaté ploše. Zeminou chtěl zpevnit příjezdovou cestu. Majitelé pozemku se obrátili na nezávislého geodeta, který zjistil, že pozemek je jejich, nikoli Zejdy, jak tvrdil on. Majitelům pozemku vznikla škoda zhruba padesát tisíc korun. To jsou náklady, které by museli vynaložit, pokud by chtěli navezenou zeminu nechat odvézt. Svůj vlastní posudek ohledně tohoto problému si nechala vypracovat i policie.

Filipa Zejdu majitelé podezřívali také z toho, že jim úmyslně zboural plot a uřezal stromy na jejich pozemku, který sousedí s letištní plochou. Zejda to rezolutně odmítá. Údajně ale jen on má motiv a důvod se plotu i stromů zbavit. Překážejí mu při vzlétání a přistávání jeho letadel. Navíc je podle Letecké asociace ČR jeho přistávací plocha pro vzlety a přistávání letadel krátká, tudíž je nevyhovující.

Podle informací Deníku Filip Zejda úřadům tvrdí, že plochu používá pro své soukromé účely. Na webových stránkách společnosti Zejda nabízí pilotní výcvik, pronájem letounů a servisní služby. Kromě toho nabízí také vyhlídkové lety pro veřejnost.

Zejda už také několikrát upozornil média na záhadné kruhy v obilí u Bílého Kamene na Jihlavsku. Poprvé to bylo před třemi lety. Letos v červenci je objevil znovu. Vždy se podle něj o objev zajímají nejrůznější ufologové a na kruhy se přijedou podívat. Nejlepší pohled na ně je samozřejmě z výšky.