Nová dráha by umožnila celoroční přistávání malých letadel, což na travnaté ploše není možné. Lepší spojení by mělo pomoci firmám i k rozvoji letecké turistiky. Radní kraje v úterý rozhodli o zařazení studie do svého rozpočtu.

Na přípravě tohoto léta zvažovaného projektu bude kraj spolupracovat s městem. Kraj bude zajišťovat přípravu dokumentace a jihlavská radnice otázky kolem pozemků potřebných pro rozvoj letiště. Studie by měla být hotova ještě letos, projekt by mohl být uskutečňován od příštího roku.

Jihlavský primátor Jaroslav Vymazal (ODS) potvrdil, že město má na rozvoji letiště zájem. „Dalším krokem bude dohoda na realizaci. Návrhy jsou takové, že by se o náklady na vybudování pevné vzletové a přistávací dráhy město a kraj podělily rovným dílem," uvedl Vymazal. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) se odhad nákladů na novou dráhu pohybuje kolem 60 milionů korun. O tom, jak se nakonec na financování této investiční akce bude podílet kraj a jak město, se bude ještě jednat.

Šanci na vznik přes kilometr dlouhé zpevněné dráhy vítá i jihlavský aeroklub. Jeho předseda Lubomír Navrátil uvedl, že travnatá dráha neumožňuje provoz v zimě ani v přechodových obdobích mezi zimou a jarem a mezi podzimem a zimou. Zpevněnou plochu by také mohlo využívat širší spektrum menších letounů.

Zpevněnou dráhu zatím nemá žádné civilní letiště v kraji. Myšlenkami na modernizaci jihlavského letiště se krajská samospráva zabývala už před lety, tehdejší studie ale počítala s investicemi v řádu několika stovek milionů korun.

ČTK, ZUZANA MUSILOVÁ