Město nemá finance pro odkup pozemků a výstavbu zpevněné přistávací plochy během nejbližších dvou let, na projektu by se tak mohla podílet společnost Zall Skyleader. „Zástupci města zaslali do Číny dopis shrnující nutná opatření podmiňující úspěšné a hlavně včasné uskutečnění strategické investice do výstavby zpevněné přistávací plochy,“ uvedl mluvčí radnice Jaroslav Šnajdr.

Svůj podíl spolufinancování by měl vyčíslit sám investor, který má na výstavbě zpevněné přistávací plochy zájem. „Jednali jsme o tom, že by strategický partner do projektu vstoupil potřebným třetinovým podílem, což je zhruba 30 milionů korun,“ upřesnil první náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

Projekt týkající se modernizace jihlavského letiště je připravován od roku 2014, tehdy byla uzavřena Smlouva o spolupráci mezi Krajem Vysočina a Statutárním městem Jihlava. Projekt vedle výstavby zpevněné vzletové a přistávací dráhy řeší i například světelně zabezpečovací zařízení, příjezdovou komunikaci nebo parkoviště. „Celkové náklady jsou odhadovány na 121 milionů korun,“ dodal mluvčí.