Symbolické vstupné je padesát korun, radní přitom dlouze diskutovali, zdali nedat vstup zadarmo. „Chceme si ověřit, jestli to bude fungovat,“ řekl Tomáš Koukal z magistrátu. Radnice očekává, že by mohla na vstupném vybrat kolem sta tisíc, což pokryje náklady na dodržování protiepidemických opatření a provozní výdaje.

Samotné promítání ale bude stát více peněz. Amfiteátr v lesoparku Heulos je totiž výjimečný plochou plátna. Rozměry osmadvacet krát jedenáct metrů jsou v celorepublikovém měřítku mimořádné. I proto vyjde promítání čtrnácti filmů na půl milionu. „Cena není úplně nízká, ale podmínkou bylo využít celé plátno,“ vysvětlil Tomáš Koukal s tím, že někteří zájemci o promítání neměli patřičně silný projektor.

Kapacita areálu by mohla být zhruba pět set diváků, Koukal odhadl návštěvnost mezi sto padesáti a třemi sty zájemci na každý film.

Do areálu se dostanou dvěma vstupy a to ve směru od kostela svatého Jakuba Většího a od Zoologické zahrady Jihlava. Návštěvníci musí být během června opatrní, stále se opravuje levá část hlediště. Filmy vždy začnou po setmění, v červnu tedy kolem desáté večerní.

Areál chátral

Kino naposledy fungovalo zhruba před pětadvaceti lety, to už ale nebyla využívaná celá promítací plocha. „Letní kino bylo jediné kino, které bylo ziskové i v době, když začaly videokazety. Technika se ale vyvíjela, areál chátral a radnice rozhodla, že se nebude provozovat,“ vzpomněl Koukal na tehdejší dobu. „Na celé plátno se naposledy promítalo v osmdesátých letech minulého století,“ dodal mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Diváci musí pochopitelně dodržovat veškerá vládní protiepidemická opatření. „V tuto chvíli je to povinnost mít při vstupu i po celou dobu promítání ústa zakrytá respirátorem, dále se prokázat sedm dní starým PCR testem, 72 hodin starým antigenním testem, případně potvrzením o očkování nebo prodělání nemoci Covid-19 v posledních maximálně 180 dnech. Při vstupu bude také všem návštěvníkům změřena teplota,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová. Aktuální informace pak hovoří o tom, že na místě bude testovací stan, kde bude možnost nechat se otestovat zdarma, případně za sto korun.

S příchodem léta se ale začíná promítat pod širým nebem i v dalších městech Vysočiny. Letní kino ve Velkém Meziříčí odstartovalo sezonu už včera, dnes pokračuje snímkem Vlci na hranicích. Lístky za 100 korun lze koupit i přes internet. Osmého června zavítá putovní letní Kino na kolečkách do Chotěboře, kde u zimního stadionu představí pohádku Princezna zakletá v čase. Kromě pití bude možné koupit si i popcorn. Kino následně přejede do Pelhřimova, kde pohádku promítne 12. června v Městských sadech.

V červenci pak začne i letní kino v Humpolci, tam je vstup zdarma a navíc si vždy předem sami diváci vyberou ze tří nabízených filmů. S letním kinem za Domem kultury i letos počítá radnice ve Žďáru nad Sázavou a stejně tak by neměli zájemci letos přijít o autokino pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Dlouhou tradici má letní kino například také v Polné, v Ledči nad Sázavou nebo v Moravských Budějovicích.