Organizátoři táborů začínají uzavírat seznamy účastníků. Většina oslovených táborů už má dávno plno, někde se ovšem ještě nějaké to volné místo najde. Ale i ta poslední místa letos mizí rychleji než třeba loni.

V loňském roce nebyla se zájmem o tábory příliš spokojená Lenka Derflová z pionýrské skupiny Kamarád, která už pořádá tábory čtvrt století. Letos je situace jiná. „Sice ještě nějaká volná místa máme, ale i přesto, že finanční situace rodičů není v posledních letech růžová, tak se letos daří naplňovat kapacitu lépe než loni," uvedla k problematice dlouholetá organizátorka táborů.

Její pionýrská skupina má základnu v Lovětíně u Batelova. Co se týče náročnosti programu pro děti, situace se prý v průběhu let nijak dramaticky nemění. „Možná jedinou proměnu vidím v tom, že děti jsou dnes spíše domácí typy, takže ubývá sportovně založených jedinců," všimla si rozdílů Derflová.

Od loňského roku si mohou rodiče vybrat, zda chtějí dítě poslat na týden a nebo na dva. Kdo by měl o tábor zájem, může se hlásit do poloviny června.

Plně obsazený tábor hlásí Pionýr v Lukách nad Jihlavou. Organizátor Josef Navrátil potvrdil, že nikdy neměli s náborem dětí problém.„Plno máme už od konce února, naše kapacita je 48 dětí a dokonce máme i v evidenci několik náhradníků," sdělil k táboru Navrátil. Zhruba dvě třetiny dětí se na tábor vrací, zbytek doplní noví účastníci.

Největším strašákem je prý pro Josefa Navrátila počasí – i když je termín tábora v druhé půli července, loni venku nebylo nejlépe. „Snad to letos s počasím vyjde," doufá organizátor tábora v Lukách nad Jihlavou.

Celotáborová hra bude letos s tématem znamení zvěrokruhu. Děti budou plnit úkoly, které nějakým způsobem se znameními souvisí.

Na Jihlavsku je letos podle stránek Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina v nabídce asi 25 táborů. Mezi nimi figuruje například i koňský tábor v Řídelově. Výuka jízdy na koních vyplňuje většinu táborového času. „Letos poprvé si mohou děti vybrat, zda stráví na táboře týden, dva nebo tři," popsala změny vedoucí tábora Jana Jančová. U Brtnice v Hájence Černé lesy se pro změnu usadí mladí astronomové. Na programu bude pozorování oblohy.