Předchozí
1 z 7
Další

Prázdniny v Telči nabídnou koncerty i divadlo

Prázdniny v Telči v sedmnácti dnech nabídnou více než stovku hudebníků, především kultovních folkových jmen. „V jedinečné atmosféře na nádvoří zámku vystoupí například Druhá Tráva a Bratři Ebenové, Javory beat, Vlasta Redl s kapelou nebo na Anděla nominovaný herec a písničkář Vladimír Javorský,“ řekl za pořadatele Milan Kolář. Prázdniny v Telči pak vyvrcholí koncerty kapel Mňága & Žďorp, Monkey Business a Tata Bojs v Panském dvoře.

Vedle hlavního programu festivalu nebude ani letos chybět divadelní pohádková scéna v zámeckém parku, buskingová scéna U Lodiček na břehu Štěpnického rybníka nebo třeba odpolední hraní na Kocouří scéně na náměstí. Návštěvnost festivalu udávají pořadatelé kolem deseti tisíc lidí. Může být ale i dvakrát větší, část programu je totiž zdarma a tak se nedá přesně spočítat, kolik lidí festival do Telče přiláká.

Kafemlejnek vyjede i letos

Parní léto již k Telči neodmyslitelně patří, koná se tam každý rok.Parní léto již k Telči neodmyslitelně patří, koná se tam každý rok.Zdroj: Deník/Martin Singr

Nedílnou součástí letních prázdnin v Telči je také Parní léto. „I když jsem loni říkal, že to bude pravděpodobně naposledy, budeme jezdit i letos,“ sdělil Jan Máca ze Společnosti telčské místní dráhy. Lokomotiva 310.093 „Kafemlejnek“ z roku 1901 bude mezi Kostelcem a Slavonicemi jezdit tři víkendy od 29. července do 13. srpna.

Kapacita vlaku je kolem sta lidí, cestujících v něm ale jezdí více. Jízdné letos podražilo, do dvaceti kilometrů pojedou děti od tří do patnácti let za sedmdesát korun, ostatní za stovku. Nad dvacet kilometrů to bude stovka a sto padesát korun. Děti do tří let nadále jezdí zdarma, osoby s ZTP a ZTP-P budou mít zlevněné jízdné.

Jízdu parní lokomotivu si ani letos nenechaly ujít stovky cestujících, hodně se jich přišlo jen podívat na nádraží.
Saze v očích a pravá dětská radost. To byla jízda s parní lokomotivou v Telči

Draci v Telči

Závody dračích lodí.Závody dračích lodí.Zdroj: Deník/Martin Singr

Poslední červencovou sobotu pak na Štěpnický rybník vyrazí dračí lodě. Závodu, kterého se v minulosti zúčastnil i šéf Senátu Miloš Vystrčil nebo předseda České pirátské strany Ivan Bartoš, se tradičně účastní i tým reprezentující telčskou radnici. Každou posádku tvoří osmnáct závodníků, z nichž musí být minimálně čtyři ženy, k tomu bubeník a kormidelník. Svůj tým může dát dohromady kdokoliv, uzávěrka přihlášek je týden před startem.

Ženský tým Horalki z Červeného Kostelce loňské vítězství neobhájil.
OBRAZEM: Draci v Telči nabídli skvělou zábavu

Běh opět odstartuje hromadně

Běh městem šťastných lásek.Běh městem šťastných lásek.Zdroj: Se svolením Evy Švecové

Tradiční akcí už je také charitativní Běh městem šťastných lásek, ten se letos bude konat posedmé. „Letos bude po třech letech opět hromadný start,“ sdělila Eva Švecová z telčské organizace Sdílení. Pokud by se start v neděli 30. července v deset hodin někomu nehodil, zůstává možnost zaběhnout si tříkilometrovou nebo kilometr a půl dlouhou trasu kdykoliv jindy během celého týdne, klidně i víckrát. Trasa je sjízdná i pro vozíčkáře, mohou tam i maminky s kočárky.

Startovní brána bude na náměstí v Telči celý týden.
Běh městem šťastných lásek potrvá celý týden. Peníze půjdou na hospicovou péči

Veteráni nebudou závodit

Retro závod automobilů v Telči.Retro závod automobilů v Telči.Zdroj: Deník/Jaroslav Loskot

Řada dalších akcí pak nebude v termínu Prázdnin v Telči. Jednou z nich bude veteránské setkání s výstavou automobilů, akce nese název Mezi dvěma branami. „Máme pro účastníky soutěže, ale v žádném případě to není závod v pravém smyslu,“ sdělil za pořadatele Luděk Rux. Nebude chybět ani vyjížďka kolem sta kilometrů. Pořadatelé se chystají dát vědět v obcích, kudy často i stoletá auta projedou. Slýchali totiž, že by se lidé rádi přišli k silnici podívat, ale nevěděli o akci předem.

Retro závod automobilů v Telči.
Retro závod automobilů v Telči: nablýskané kapoty i přehlídka dobových kostýmů

Jako tenkrát v Telči o pouti

Historické slavnostiHistorické slavnostiZdroj: Radka Sáblíková

Petr Píša s Jakubem Škrdlou dokázali dát dohromady spolky z Telče. Historické slavnosti tak budou zároveň velkou oslavou telčské pospolitosti. „Inspiraci mám z Itálie, spolky si donesou stůl, postaví ho na náměstí, dají na něj ubrus a bude nám tam spolu krásně. A budou se tam dít věci,“ poodhalil Petr Píša. Chtěl by připomenout tradici slavných jarmarků s velkým kolotočem, které ve městě bývaly před padesáti lety. Ti, co je pamatují, se už na pátek 18. a sobotu 19. srpna těší.

Historické slavnosti byly spojeny s oslavami třicetiletého výročí zapsání do památek UNESCO.
Historické slavnosti Telč: jarmark, kejklíři i průvod. Najdete se na fotkách?

Vzlétne osm balónů

Horkovzdušné balony startovaly 25. srpna z telčského Náměstí Zachariáše z Hradce.Horkovzdušné balony startovaly 25. srpna z telčského Náměstí Zachariáše z Hradce.Zdroj: Jaroslav Loskot

Stejný víkend bude patřit také horkovzdušným balónům. Osm posádek vzlétne ze zámeckého parku a z okolí Telče, bude ale záviset na aktuálním počasí a zejména na směru a síle větru. „Pokud bude pršet, foukat silný vítr nebo bodou hrozit bouřky, balóny nepoletí,“ upozornila Petra Stejskalová, ředitelka akce Balóny nad Telčí.

Součástí akce bude i výherní anketa, jeden šťastlivec shlédne Telč z ptačí perskektivy.